
Для кожного з батьків дитина, його життя і здорове – є найвищою цінністю. З появою малюка ми всі сили кидаємо на створення безпечного і комфортного простору для його дорослішання і розвитку. Ми починаємо думати про екологічність матеріалів, якісні меблі, правильне освітлення, закриваємо гострі кути і розетки, наповнюємо кімнату приємними дрібницями і іграшками.
У будинку, де є діти, іграшки всюди. Вони грають важливу роль в житті малюка, і не тільки тому, що з їх допомогою він пізнає світ і розвивається, а ще, і тому, що від якості та безпеки іграшок залежатиме фізичне здоров’я малюка.
Якими повинні бути іграшки, на що звертати увагу при їх покупці? Давайте поговоримо.
Прикро усвідомлювати, але реалії ринку іграшок сьогодні жахливі: кожна друга іграшка не відповідає вимогам законодавства України щодо якості та безпечності іграшок, а кожна третя містить в собі шкідливі (токсичні) речовини.
Основні ризики після контакту дітей з подібними іграшками – негативний вплив на роботу мозку, печінки, нирок, нервову, ендокринну та статеву системи.
В Україні вимоги щодо безпечності іграшок зафіксовані Технічним регламентом безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 № 151.
Довідково. Технічні регламенти – сучасна процедура підтвердження оцінки відповідності, яка прийшла на заміну сертифікації, яку застосовували в Україні до рішення про адаптацію до європейського законодавства.
У регламенті максимально конкретизовані фізичні, хімічні, пожежні та гігієнічні вимоги до іграшок, крім того, передбачений план заходів із застосування Технічного регламенту, терміни і відповідальність за їх невиконання.
Дія регламенту безпечності іграшок поширюється на продукцію, яку виробник розробив і визначив безпосередньо як іграшку, і яка призначена для використання в грі дітьми у віці до 14 років.
Оцінка відповідності дитячих іграшок
Перед введенням іграшок в обіг, виробник (імпортер) зобов’язаний забезпечити їх відповідність вимогам безпеки, встановленим в цьому Технічному регламенті:
- іграшки повинні бути безпечними для дітей, тобто не створювати в разі їх використання небезпеки для життя і здоров’я, не повинно бути ризику отримання фізичних травм,
- рівень небезпеки, пов’язаний з використанням іграшки, не повинен перевищувати рівень здатності дитини, для якого призначена іграшка,
- в разі необхідності повинна міститися інформація про обов’язковий нагляд з боку дорослих під час використання іграшки.
При оцінці безпечності іграшок та ігор проводяться:
- вивчення механічних і фізичних властивостей;
- дослідження виділення шкідливих елементів для здоров’я дитини;
- дослідження займистості;
- визначення вікової належності;
- визначення хімічного складу матеріалу.
Декларація про відповідність
За виконання процедур підтвердження відповідності, відповідає виробник або уповноважена ним особа, або особа, яка вводить іграшку в обіг. Документально це обов’язково має бути підтверджено декларацією про відповідність іграшки вимогам Технічного регламенту.
Відповідність іграшки вимогам Регламенту підтверджується нанесенням на кожну іграшку, і/або її упаковку, інструкції по експлуатації або інший супровідний документ, національного знаку відповідності.
Введення в обіг іграшок без нанесеного національного знаку про відповідність заборонено!
Декларація про відповідність є обов’язковою!
Слід зазначити, що сертифікація іграшок в Україні є добровільною. Але наявність сертифікату на іграшку свідчить про якість та безпеку продукції та її відповідність вимогам діючих нормативних документів, а так само про те, що виробник бере на себе підвищені зобов’язання. Тому, коли на іграшку є не тільки декларація про відповідність, а й сертифікат якості, то ця продукція без сумніву викликає більше довіри!
Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи
Ще однією обов’язковою умовою введення на споживчий ринок іграшкової продукції є наявність позитивного висновку санітарно-епідеміологічної експертизи.
Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи – документ Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів, що визначає відповідність або невідповідність об’єкта експертизи санітарно-гігієнічним і медичним вимогам (вмісту токсичних елементів в складі іграшок, міграції цих елементів, вмісту солей важких металів тощо).
Маркування іграшок
Маркування повинно бути нанесено на упаковку або етикетку державною мовою, містити повну і достовірну інформацію, легко читатися, не змиватися.
Безпосередньо на іграшці, а частіше на упаковці, повинна бути наступна інформація:
- Знак про відповідність іграшки Технічному регламенту безпечності іграшок;
- Тип іграшки, її назва;
- Артикул або номер партії;
- Вікове призначення іграшки;
- Попередження та застереження щодо використання;
- Інструкція: експлуатація, умови догляду та зберігання;
- Назва та адреса виробника;
- Назва та адреса імпортера/уповноваженого представника (якщо товар іноземного походження);
- Дата виготовлення у форматі: місяць та рік. Строк придатності зазвичай необмежений, тому не є обов’язковою вимогою його зазначення.
Згідно Технічного регламенту безпеки іграшок, суб’єкт господарської діяльності, який виводить іграшку на ринок, зобов’язаний перевірити наявність знаку про відповідність на іграшці, необхідні документи, інструкції та інформацію про безпечність, які виконані відповідно до вимог законодавства про мову.
Дотримання виробниками, імпортерами та розповсюджувачами іграшок вимог Технічного регламенту, обов’язково!!!
Якщо ви не знайшли маркування українською мовою або взагалі маркування, така іграшка вважається незаконно ввезеною в Україну або незаконно введеною в обіг! Тому, такий товар краще не купувати. Тим більше, якщо іграшка має різкий запах та інші видимі дефекти.
Рекомендації щодо придбання іграшок
- Купуйте іграшки в перевірених спеціалізованих магазинах.
- Уважно вивчайте маркування.
- Вимагайте документ, що свідчить про здійснення покупки: фіскальний або товарний чек. Лише з його наявністю ви зможете повернути товар неналежної якості протягом 14 днів (крім м’яких та гумових іграшок).
- Обирайте іграшки дітям за віковим призначенням.
- Перед придбанням огляньте іграшку зовні: варто звернути увагу на матеріал, фіксацію деталей, на чіткість нанесення фарби, різкість запаху (якщо є така можливість), цілісність упаковки. Якщо іграшка має елемент живлення, ОБОВ’ЯЗКОВО відсік з батарейкою повинен бути таким, щоб відкривався лише за допомогою викрутки. У інакшому випадку дитина пальчиками зможе дістати батарейку, що загрожуватиме життю дитини у разі ковтання.
- Перевірте коректність назви: бренд, назва мультиплікаційного героя тощо. Зазвичай, підробки мають незначні «друкарські помилки» або додаткові літери в назві.
Всі ці правила стосуються й інтернет покупок. Не всі виконують умову інформування споживачів та не демонструють в інтернет-магазинах маркування до іграшки. Але ви маєте право на отримання інформації перед здійсненням покупки.
Які небезпечні речовини можуть містити дитячі іграшки?
Неякісні іграшки можуть стати причиною травм і пошкоджень, отруєнь токсичними речовинами і виникнення алергії у дитини.
Фталати, фариальдегіди, кадмій, свинець, нікель, антипірени – перелік може бути довгим і не зрозумілим для батьків. Варто знати як обрати якісну дитячу іграшку і слідувати рекомендаціям, адже ризики надто великі.
Прикро відзначати, але Україна нині як зливна яма для небезпечного товару та товару низької якості, забороненого до продажу в інших країнах.
Споживча експертиза
У листопаді поточного року представники ГО «Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів «Споживча довіра» та ГС «Українська Асоціація Індустрії Іграшок» відібрали 10 іграшок в магазинах Києва з метою перевірити їх на відповідність законодавству щодо безпечності іграшок. Нажаль результати виявились невтішними. Всі придбані іграшки були забраковані!
Окремо звертаємо увагу на дослідження слаймів. Всі зразки не відповідали за показником «міграція бору», перевищення відносно 2 нормативного показника 300 мг/кг складали від двох до 11 разів!
Довідково. Вплив надмірного рівня бору може викликати подразнення слизових, діарею, блювоту і судоми найближчим часом після контакту, появу контактного дерматиту. Ще більш тривожно те, що дослідження впливу високого рівня бору на тварин були пов’язані з низькою вагою їх новонароджених дитинчат, вродженими дефектами і затримкою розвитку.
Вплив дуже високого рівня бору може погіршити репродуктивну функцію або завдати шкоди ненародженій дитині у вагітних жінок.