На головну Тема дня Як обманюють споживачів в торгових мережах. Хто винен і що робити?

Як обманюють споживачів в торгових мережах. Хто винен і що робити?

2175

Як обманюють споживачів в торгових мережах. Хто винен і що робити?

Здійснюючи покупки в сучасному супермаркеті, споживач має можливість істотно заощадити час і гроші. В одному місці можна придбати хлібні, молочні, м’ясні продукти, напівфабрикати, овочі, рибу, крупи, побутову хімію і навіть косметичні засоби. Необхідний товар можна розглянути і самостійно вибрати, упакувати і зважити. Завжди можна знайти магазини, розташовані зручно по дорозі з роботи додому.

Ось тільки в засобах масової інформації ми все частіше зустрічаємо інформацію, згідно з якою покупці викривають супермаркети  в обмані. Та й звернень споживачів в ВГО «Споживча довіра» з подібними скаргами  останнім часом стало значно більше.

Так склалося, що обвіс і обман покупців на вуличних ринках – це факт звичайно обурливий, але звичний. Від працівників магазинів  покупець чекає чесності, а так само гарантії якості та безпеки реалізованих  у них товарів. Однак численні рейди громадських організацій із захисту прав споживачів та журналістів виявляють в більшості супермаркетів нові технології обману і шахрайства, як з боку адміністрації магазинів, так і з боку окремих співробітників.

Розглянемо найпопулярніші з них:

  • Пробиття в чеку повторних товарів або товарів, яких зовсім не було

Чи завжди ви перевіряєте чеки? Чим довше чек, тим більш пильними треба бути покупцеві. Традиційні випадки, коли замість однієї пачки масла, пробивають дві.

Так 16 січня 2018 року ВГО «Споживча довіра» отримала звернення споживача про обрахунок у гіпермаркеті «НОВУС» (м. Київ, бульвар Дружби Народів ,16-А) на суму біля 100 грн.

При сплаті покупки споживачеві по касі було пробито двічі суму 162,93 грн. за сосиски яловичі ТМ «Ятрань». Споживач виявив цей факт вже вдома та терміново звернувся до ВГО «Споживча довіра». Отримавши нашу консультацію споживач повернувся до магазину і звернувся до адміністрації. Після довгих з’ясувань та перевірки записів камер відеоспостереження було встановлено, що касиром каси № 02 було «помилково» пробито двічі суму 162,93 грн. за сосиски замість 65,41 грн. за ковбасу «Лікарську». Різниця біля 100 грн. була повернута споживачеві, але скільки це коштувало нервів та втраченого часу. Цікаво, що вибачався перед споживачем охоронник, а не представник адміністрації магазину.

До речі, і зі мною деякий час назад сталася схожа ситуація. Забравши дитину зі школи, поспішаючи на тренування, ми заїхали в супермаркет «Сільпо» на пл. Перемоги. Покупка складалася з 2-х пончиків і маленької упаковки соку. Розрахунок був проведений карткою. У поспіху я навіть не подивилася на суму по касі і в чеку (правда поклала його в пакет). Варто сказати, що з магазину ми пішли.

Яке ж було моє здивування, коли замість 40 грн. за покупку з мого рахунку було списано майже 200 грн., про що мені ввічливо повідомив телефон. І тільки після цього я заглянула в чек. Пробито було 10 пончиків замість 2-х! Повернувшись на касу з чеком і покупкою, мені тут же повернули гроші, без з’ясувань і прямо з каси, а не на картковий рахунок!!!

  • Різні ціни на вітрині і в чеку

Коли ви купуєте щось у супермаркеті, в першу чергу дивитесь на товар, а потім на ціни. Ціни на товари відображають на цінниках, а цінники приваблюють покупців та впливають на їх вибір товару.

І ось коли ви вибрали товар, звернули увагу на цінник та вирішили його придбати, ви йдете до каси, виражаючи бажання придбати товар. Ви очікуєте сплатити за нього саме ту ціну, що вказана на ціннику. Але на ваше здивування продавець озвучує вам іншу ціну ніж на ціннику. Або при автоматичному обраховуванні товару в супермаркеті система вказує більшу ціну на чекові. В даному випадку ви маєте право вимагати продати вам товар по ціні, що вказана на ціннику, але повернути різницю. Відмова продати вам товар за такою ціною є порушенням вашого права споживача.

Пам’ятайте ! Право придбати товар за ціною, вказаною на ціннику, вам гарантовано ч.8 ст.18 Закону України «Про захист прав споживачів».

  • Обважування в супермаркетах

Це можливо, незважаючи на найточніші електронні ваги. Споживачі часто забувають, що деякі види розфасованих товарів, наприклад, фрукти й овочі, а також ковбаси та обтяжене водою м’ясо, швидко всихають. Саме тому продукти заздалегідь фасують у пакети і сіточки, наклеюють цінники з вагою і ціною.

Фасуючи продукти в одноразові полімерні паковання (контейнери тощо), які важать 8-10 грамів, недобросовісні супермаркети можуть не враховувати вагу паковання, а тому, купуючи дорогу м’ясну нарізку, споживач змушений сплачувати цю тару за ціною делікатесу.

Крім того, розфасована продукція всередині може мати нетоварний вигляд (уламки печива, обрізки ковбасних виробів, тощо) або бути не свіжою (сирна нарізка).

  • Продаж «оновлених» продуктів з вичерпаним терміном придатності

Сьогодні нестачі в продуктах харчування немає, тому багато з них просто не встигають реалізувати  в терміни. А сучасні споживачі дуже пильно стежать за терміном придатності. Замість списання простроченого товару, супермаркети застосовують безліч способів повторної реалізації – заміна дати виготовлення, знищення етикетки про термін придатності або її заклеювання; поруч з правильним терміном придатності ставлять нову дату, посилаючись на те, що це було зроблено виробником; товар перекладають в інше  паковання з новим терміном зберігання.

Пам’ятайте ! Дефекти, затерті дати або відсутність терміну придатності на упаковці – поганий сигнал. Слід бути уважними при купівлі товару  у вакуумі. Уважно читайте інформацію на пакованні, шукайте дату виготовлення, а не пакування продукту.

Що ж робити, якщо вас ошукали?

Коли вас обманюють або вводять в оману, ви маєте право:

  • залишити відповідний запис у Книзі відгуків і пропозицій. Також не зайвим буде одразу ж зібрати докази порушення ваших прав (сфотографувати цінник, марковання і, звичайно ж, зберегти чек).
  • звернутися із відповідною заявою про порушення свої прав до суду, органи внутрішніх справ (поліції) або в органи прокуратури, або Держпродспоживслужби України (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 1), її територіальних органів (адреси та телефони територіальних органів Держпродспоживслужби можна знайти на сайті consumer.gov.ua), які знаходяться в областях та м. Києві;
  • подати скаргу в громадські об’єднання споживачів (асоціації, спілки), органи місцевого самоврядування, які мають право звернутися до суду з позовними вимогами на захист прав споживача про припинення протиправних дій;
  • звернутися до виробника (виконавця, продавця) з вимогами про відшкодування збитків, заподіяних обманом, введенням в оману (ст. 1095 ЦК України). При відмові добровільно задовольнити вимоги ви маєте право звернутися до суду з позовом про стягнення збитків, завданих обманом споживача, введенням його в оману.

Куликова О.О.