На головну Харчові добавки Е

Харчові добавки Е

Харчові добавки “Е”

Останнім часом вийшло багато суперечливих публікацій та телевізійних програм на тему харчових добавок з індексом «Е», тому розібратися у цьому питанні непросто, хоча потрібно. Насправді, багато «ешок» – природного походження. Наприклад, E330 – не що інше, як лимонна кислота, що є у всіх цитрусових, E160а – каротин, що міститься в томатах, а E101 – це вітамін В2 рибофлавін, з морських водоростей виділяють Е400 – альгінат натрію тощо. Ні для кого не секрет, що в харчовій промисловості не залишилося жодної галузі, де б не застосовувалися добавки.

Харчові добавки – це речовини природного й штучного походження, спеціально внесені в харчові продукти для досягнення певних технологічних ефектів (кольору, стійкості до псування, збереження структури й зовнішнього вигляду продуктів харчування). Біологічні добавки повинні бути біологічно інертними для організму, тому що присутні практично в будь-якому харчовому продукті й навіть у так званих «екологічно чистих продуктах». Застосування харчових добавок перебуває під постійним контролем національних і міжнародних організацій, що забезпечують надійність харчових продуктів відносно їх безпеки. Наявність харчових добавок у продуктах указується на споживчому пакуванні.

Європейська рада і схвалила єдину цифрову систему класифікації харчових добавок. Усі вивчені й перевірені добавки за цією класифікацією отримали індекс «Е» (від слова «Europe») і тризначний цифровий код. Так буква «Е» стала гарантією вивченості харчової добавки. Це не означає, що будь-яка речовина, що має «Е»-індекс, дозволена до застосування, але, принаймні, проаналізовано її вплив на організм людини.

Дані добавки оцінюються і затверджуються Європейським органом з харчової безпеки (EFSA), а після того кожна країна приймає рішення про їх дозволеність на своїй території.

Так кількість харчових добавок, які дозволено використовувати у країнах ЄС досягає 1200, у Росії – 415, в Німеччині – 350, а в Україні – лише 221.

Існують і свої національні особливості використання “ешок”. Так у світовій кондитерській практиці для прикраси солодощів часто використовують алюмінієвий барвник Е173. У нас він заборонений через те, що багато хто дотепер готує їжу в алюмінієвому посуді і з надлишком отримує цей елемент зі своїх каструль і сковорідок.

В нашій країні перелік харчових добавок, дозволений для використання при виробництві продуктів харчування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 4 січня 1999 року №12. Список дозволених харчових добавок для виробництва харчових продуктів постійно переглядається й обновляється у зв’язку з одержанням нових наукових даних про їхні властивості й впровадження нових препаратів. На сьогоднішній день він включає декілька сотень речовин. З них приблизно половина – натуральні, решта – синтетичні. В різних країнах світу на сьогоднішній день використовують біля 500 харчових добавок. До них відносяться барвники, консерванти, регулятори кислотності, антиоксиданти, стабілізатори, емульгатори та інші. В Україні існує перелік продуктів, що не підлягають забарвленню (підбарвленню), а саме: всі види мінеральної води, борошно, крохмаль, хліб і вироби з хліба, макаронні вироби, томатна паста, томатний соус, консерви з томатів, риба, молюски, ракоподібні та інші.

Відповідно до міжнародної класифікації всі харчові добавки розділені на функціональні групи. Для речовин кожної групи відведені свої номери. Так, добавки з номерами:

від Е100 до Е199 – барвники,
від Е200 до Е299 – консерванти,
від Е300 до Е399 – антиоксиданти,
від Е400 до Е499 – стабілізатори,
від Е500 до Е599 – емульгатори,
від Е600 до Е699 – підсилювачі смаку й ароматизатори,

від Е900 до Е999 – антифламінги, добавки, що перешкоджають піноутворенню і злежуванню сипучих продуктів. У ці групи, а також у нову групу – Е1000 – входять підсоложувачі, розпушувачі й інші добавки. Цей вид добавок повністю заборонений в Україні.

 

Харчові добавки, заборонені в Україні

Е121 – барвник червоний цитрусовий;
Е123 – червоний амарант;
Е240 – консервант-формальдегід.

На сьогодні перелік “ешок” включає декілька сотень речовин. З них приблизно половина – натуральні, решта – синтетичні. Застосування харчових добавок на території нашої держави дозволяється лише на основі позитивного висновку державної санітарно-гігієнічної експертизи, яку видає Міністерство охорони здоров’я.

А на практиці треба зважати на те, що для кожної з добавок встановлюється безпечний рівень з урахуванням допустимої добової дози. Добова доза розраховується на кілограм маси тіла. Тому дуже важливо, щоб батьки розуміли: їжу, яка містить харчові добавки, малюкам слід давати в помірній кількості.

Щоб знизити ризик для здоров’я малюка, який несуть із собою солодощі, дотримуйтеся наших порад:

– До 3-х років не давайте магазинні солодощі маленьким діткам.

– При покупці уважно вивчайте упаковку. Кількість харчових добавок, які використовуються в харчовій промисловості, така велика, що запам’ятати їх майже нереально. Випишіть собі хоч би “Е-шки”, наведені нами і не купуйте солодощі, якщо побачите їх наявність.

– Відмовтеся від яскраво забарвлених продуктів із неприродно різким запахом. З усіх можливих солодощів найоптимальнішими для малюка є білий зефір, халва або пастила.

– Постарайся привчити малюка замість цукерок їсти сухофрукти або горіхи.

Щоб обмежити потрапляння шкідливих харчових добавок до нас на стіл, можна лише:

– не купувати продукти із неприродно яскравим забарвленням;

– уникати продуктів із занадто довгим строком зберігання;

– виключити із свого раціону чіпси , готові сніданки, обіди, вечері , хот-доги та інші “бургери”.

І зовсім не завадить читати етикетку.