
За оцінками експертів і дослідницьких лабораторій з кожним роком частка фальсифікованого товару в Україні збільшується. Підтверджують це і чиновники Держпродспоживслужбы, покликані пильнувати за якістю товарів і захищати права споживачів.
Звичайно ціна сьогодні найбільш важливий критерій при виборі продуктів харчування для українців. І це «на руку» недобросовісним виробникам. А фактично відсутній Закон про відповідальність виробника за якість виробленої продукції та механізм відстеження потрапляння фальсифікату на український ринок, фактично дозволяє відчувати безкарність виробникам-шахраям.
Експерти стверджують, що найчастіше в Україні фальсифікують молочну продукцію, а саме масло вершкове. Враховуючи те, що масло відноситься до одного з основних продуктів з молока, який споживається населенням, на початку лютого поточного року, у рамках моніторингу споживчого ринку України, Асоціація здійснила наймасштабніший відбір зразків цього продукту в роздрібних мережах та на ринках столиці та Київської області. Прийняти участі у заході були запрошені представники виробництв, однак відгукнулися та взяли участь тільки: ТОВ «Фуд Девелопмент», ТОВ «Клуб сиру», Канівська філія, ПАТ «Галичина», ДП «Старокостянтинівський молочний завод». В їх присутності було проведено закупку. Складені акти-закупки були засвідчені підписами представників виробництв та Асоціації. Зразки були опломбовані та поміщені в сумки холодильники (також опломбовані). Складено реєстр і передано до акредитованої лабораторії ДП «Київоблстандартметрологія».
Всього було відібрано 49 зразків продукції 35 вітчизняних виробників та 2 виробництва Республіки Білорусь.
Результати вражають, не відповідали вимогам державного стандарту ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови» понад 33%: наявність немолочних жирів – 10 зразків (20% від перевірених); невідповідність за мікробіологічними показниками (група кишкової палички) – 9 зразків (18%); не відповідність вмісту жиру, задекларованому показнику на маркуванні – 2 зразків (4%).
Зазначаємо, що вершкове масло згідно Закону України «Про молоко та молочні продукти» відноситься до традиційних молочних продуктів і повинно складатися тільки з молока. Але виявлення в ході досліджень жирів немолочного походження у деяких зразках, не дає можливості визначити які саме жири використовують виробники у виробництві цього продукту.
Наведені факти свідчать не тільки про безвідповідальне ставлення ряду виробників до своїх обов’язків але й адміністрацій супермаркетів та ринків. Системно порушуються Правила продажу продуктів харчування на ринках та інші нормативно-правові акти щодо реалізації продуктів харчування та надання споживачу документів, що підтверджують їх якість.
Переглянути дані про проведення досліджень зразків МАСЛА ВЕРШКОВОГО ►