
Вершкове масло – традиційний молочний продукт, без якого сучасна людина не представляє свого повсякденного раціону. При цьому багато його складових відіграють ключову роль у правильному функціонуванні органів і систем організму. Наприклад, вершкове масло містить холестерин, який входить до складу мембран клітин, бере участь у синтезі вітаміну D, необхідний у процесі вироблення жовчних кислот та більшості гормонів. Без холестерину зменшується вироблення серотоніну у мозку. Ці факти свідчать, що дефіцит холестерину збільшує ризик порушень у роботі організму. Категоричні твердження про те, що холестерин завдає непоправної чи смертельної шкоди здоров’ю, є помилками. Дієтологи рекомендують підтримувати в нормі показники вмісту холестерину в крові. А от якщо вони перевищують норму, то для профілактики серцево-судинних захворювань можна зменшити кількість вершкового масла, що споживається. Не варто виключати його з раціону якщо ви ведете активний спосіб життя або займаєтеся фізичною працею.
Технологія виробництва
На першому етапі з коров’ячого молока відокремлюють вершки, жирність яких становить 35%. Далі ці вершки направляють у сепаратор, у якому шляхом відділення вологи (пахти – знежиреної частини вершків, отриманої через сепарування молока) одержують високожирні вершки – 82,5%, 73%, 72,5% жирності тощо. Відповідно, масло жирністю нижче 82,5% – це справжнє вершкове масло, виготовлене з натуральних вершків коров’ячого молока, а його головна відмінність від масла з вищим відсотком жиру – у вмісті вологи. Тому найпоширеніші твердження про те, що масло жирністю нижче 82,5% розбавленє і не натуральнє, зовсім не мають підстав.
Склад
Вершкове масло містить велику кількість вітамінів, мікро- та макроелементів, жирів та амінокислот. Натуральне вершкове масло дуже корисне для здоров’я шкіри та волосся, гостроти зору, росту та нормального функціонування кісткової та м’язової тканин. Воно містить вітаміни А, D, Е, С, В, кальцій, фосфоліпіди (будівельний матеріал для клітин, особливо нервових) та амінокислоти, а також 150 жирних кислот, 20 з яких незамінні!
Вершкове масло необхідне дитячому організму, якому для здорового і активного росту потрібні жири. Справа в тому, що дефіцит жирів, що надходять з їжі, може призвести до зниження інтелектуальних здібностей та затримки розвитку мозку.
Завдяки своєму унікальному хімічному складу, вершкове масло є одним з корисних елементів дитячого дієтичного харчування, що рекомендують педіатри. Вершкове масло – висококалорійний продукт, тому добова потреба у ньому становить 20 г.
Тестування
Відповідно до ДСТУ 4399:2005 вершкове масло повинне містити у своєму складі виключно молочний жир. Якщо з якоїсь причини у складі продукту виявилися домішки (рослинний, не молочний тваринний жир або ще якийсь жир), цей продукт вважається фальсифікатом і не може називатися вершковим маслом.
Для проведення споживчої експертизи в супермаркетах та на базарах Києва та Київської області було відібрано 20 зразків вершкового масла, та передано для дослідження в акредитовану лабораторію.
З 20 перевірених зразків 8 виявилися фальсифікатом. Це продукція «Еталон» («ЗАТ «Зарічненський молокозавод»), «Затишна ферма» (ТОВ «ЗМК»), «Козуб» (ФОП Козуб), «Красноградське» (ТОВ «Богодухівський молзавод»), «Смак Полісся» (ТОВ «Іва мілк»), «Milker» (ООО «Богодухівський молзавод»), «N.Bavarian cheese» (ООО «Харківський молочний завод»). Зміст немолочного жиру цих зразках доходив до 93,38%.
Окремо варто зазначити, що в маслі «Світловодське» (ТОВ «Світловодський маслосирзавод») виявлено незначний вміст немолочного жиру 6,5%, що так само не робить його «чесним продуктом».
На жаль, ТОВ «Богодухівський молзавод» багаторазово потрапляв до штрафників у наших дослідженнях, і цього разу «відзначився». Відразу два зразки, виготовлені під різними торговими марками, виявились фальсифікатом!
Для того щоб знизити свої витрати при виробництві традиційного продукту, не чесні виробники додають немолочні жири, а іноді повністю замінюють ними молочні. По-перше, походження цих жирів не відоме. Це можуть бути гідрогенізовані жири (перетворені з рідкого стану на тверде шляхом гідрогенізації), в них може бути високий вміст транс-жирів, які дуже шкідливі для організму людини. Або містити інші жири немолочного походження, які, припустимо, не завдадуть прямої шкоди організму, але повністю змінять продукт, і його зовсім не можна буде назвати вершковим маслом. По-друге, за фальсифікат, який обходиться виробнику значно дешевше, ніж вершкове масло, покупець переплачує. А це обман!
Ціна
На жаль, в останні місяцяці ціни на вершкове масло значно зросли. Щоб не втрачати привабливість для покупців, багато виробників зменшили обсяг продукту в пачці, не змінив або незначно підвищив ціну. Візуально це не завжди помітно, але дізнатися про те, що масла в пачці поменшало, можна вивчивши інформацію на упаковці.
Тому якщо при здійсненні вибору ви керуєтеся перш за все ціною, зверніть увагу на вартість товару за 100г.
Найдешевший продукт «Затишна ферма» – 12 грн за 100г, за результатами дослідження – це фальсифікат із найвищим вмістом немолочного жиру, що є логічним. Хороше масло не може коштувати так дешево! Пачка за вагою була 200г.
Найдорожчим виявилася масло «Клуб сиру» – 37,11 грн за 100г. Це якісне масло, але виробник, щоб не шокувати ціною, знизив обсяг упаковки до 180 г.
Однак, як показує дослідження, ціна не завжди може бути індикатором якісного масла. Так за умовно середню ціну (25 грн за 100г) можна придбати і якісне масло, і фальсифікат. Тому купуйте масло перевірених виробників, у відомих торгових мережах і не нехтуйте правилами дотримання температурного режиму зберігання вершкового масла у продавця. Пам’ятайте, що термін зберігання масла залежить від температури його зберігання.
Строки придатності до споживання вершкового масла
Результати досліджень за посиланням: test.org.ua