
Технічний комітет стандартизації “Споживча експертиза” створюється на базі державного підприємства “Укрметртестстандарт”. До його складу увійдуть представники асоціацій з питань захисту прав споживачів та органів стандартизації, метрології, сертифікації України. Мета діяльності цього об’єднання важлива особливо сьогодні, коли споживачі часто обмежені у захисті своїх прав. Це розроблення, розгляд та погодження національних стандартів, участь у розробленні нормативних документів у сфері здійснення експертизи продукції та послуг, що споживаються в Україні.
“Чи то за незнанням, чи то через невіру, що свої споживчі права дійсно можна відстояти, люди далеко незавжди звертаються за їх захистом. І це зрозуміло, адже за законодавством недоліки продукції мають бути підтверджені висновком ескпертизи. І будь-яке відхилення від встановлених вимог може бути не прийнято до уваги судовими органами”, – підкреслює Ірина Кравченко, голова Громадської організації “Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів”.
І дійсно, чи всі ми знаємо, що, за відповідним Законом України під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території нашої країни, ми маємо право не тільки на належну якість і безпечність продукції та послуг, а й на необхідну інформацію про них, на відшкодування шкоди, якщо продукція неналежної якості її завдала, можемо звертатися до суду за захистом порушених споживчих прав, вимагати пропорційного зменшення ціни, безоплатного усунення недоліків товару. І якщо для цього потрібна експертиза – будь ласка, тільки швидка, прозора і якісна.
Створюваний технічний комітет має зайнятися саме цим – відпрацювати систему, за якої єдиними і зрозумілими стануть підходи до здійснення експертизи споживчої продукції. Адже сьогодні навіть досвідчені фахівці мають різні погляди на одні й ті самі терміни і визначення.
“Ми відразу відгукнулися на ініціативу Української асоціації споживачів щодо створення технічного комітету стандартизації з питань споживчої політики, і дуже важливо, що ця ініціатива підтримана державним підприємством “Укрметртестстандарт”, на базі якого комітетет і буде створений”, – наголошує Ірина Кравченко і підкреслює, що у сфері захисту прав споживачів поняття “стандарти” – чи не найголовніше. Тому закони і нормативно-правові акти щодо проведення споживчої експертизи товарів, робіт, послуг мають бути такими, щоб результати експертизи були достовірними, вагомими і враховувались судовими органами при розгляді справ про захист прав споживачів.