На головну Тема дня Шляхи стабілізації ситуації на споживчому ринку продовольчих товарів

Шляхи стабілізації ситуації на споживчому ринку продовольчих товарів

398

Як стабілізувати ціни на основні продукти харчування? Як забезпечити наявність у торговельних мережах продовольчих товарів першої необхідності за доступними для більшості людей цінами і зберегти при цьому вітчизняне виробництво?

Ці та інші питання обговорювалися 5 березня спеціалістами у сфері захисту прав споживачів та ціноутворення на засіданні “круглого столу”, організованому Головою ГО “Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів” Іриною Кравченко спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань економічної політики.

Те, що ці питання потребують врегулювання, безперечно. Але рецепт для їх вирішення непростий. Різкі коливання валютного курсу, галопуюче здешевлення гривні, висока інфляція, зменшення доходів українців – всі ці чинники призвели до стрімкого зменшення купівельної спроможності громадян. Значна частина населення вже відмовилася від деяких продуктів, які ще незначний час тому були звичними на столах. Але ж хіба можна відмовитися від хліба, молока та молочних продуктів, рослинної олії, від м’яса птиці, борошна, цукру? Водночас, лише за останній місяць, ціни на ці товари у торговельних мережах суттєво зросли, а поняття “соціальні” продукти, тобто продовольчі товари першої необхідності, за доступними для більшості пенсіонерів та інших людей з незначними доходами цінами взагалі зникає.

Коло замикається: посилаючись на об’єктивні економічні умови, виробники збільшують відпускні ціни для реалізаторів, магазини, виставляючи на власних полицях, встановлюють до них надбавки, а покупці вимушені відмовлятися від найнебхідніших продуктів, які або суттєво здорожчали, або через ажіотаж на ринку взагалі зникають з продажу.

“Зрозуміло, – підкреслює Ірина Кравченко, – ми маємо підходити до врегулювання цієї проблеми дуже виважено. Потрібна скоординована політика, щоб на рівні держави забезпечити умови, за яких і українське виробництво буде збережено, і роздрібна торгівля працюватиме стабільно. І, що головне, люди будуть забезпечені необхідними для життя продуктами харчування належної якості”.

Саме тому для цієї роботи залучений підкомітет з питань цін, тарифів та ціноутворення парламентського Комітету з питань економічної політики. Разом з його Головою Геннадієм Чекітою, асоціаціями українських виробників соціально важливих продуктів харчування, галузевими експертами ГО “Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів” виробляє комплекс заходів щодо стабілізації ситуації на споживчому ринку продовольчих товарів.

“Вже сьогодні ми готові запропонувати важелі державного регулювання і в законодавчому, і в нормативно-правовому полі. Головне – політична воля Верховної Ради та Кабінету Міністрів прийняти наші пропозиції і досягти спільного результату, потрібного мільйонам українців, аби ринок продовольчих товарів першої необхідності був належним чином забезпечений”, – зазначає Ірина Кравченко.