На головну Тема дня Що купує споживач на київських ринках. Відбір «СИРИ ТВЕРДІ ТА ПЛАВЛЕНІ»

Що купує споживач на київських ринках. Відбір «СИРИ ТВЕРДІ ТА ПЛАВЛЕНІ»

708

На сьогодні в Україні створилася ситуація, коли через відсутність обов’язкових вимог до харчової продукції та технічних регламентів на неї, а також через те, що державні стандарти мають добровільне застосування, а якість продукції, задекларована у деклараціях про відповідність не відповідає дійсності, споживчий ринок фактично відкрито для неякісної продукції, а права споживачів зневажаються. Така ситуація виникає тому, що в Україні фактично відсутній Закон про відповідальність виробників за якість виробленої продукції та механізм відстеження потрапляння фальсифікату на український ринок. Крім того, Закон України «Про захист прав споживачів» у 2014 році доповнено статтею 1 (про сферу дії цього Закону), а саме: «Закон регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг».

Тобто в разі виникнення у споживача проблем з продуктом харчування вказаний законодавчий акт, нажаль, його не захищає.

Примітка: Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності», згідно преамбули, визначено правові та організаційні  засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю). Положеннями ст. 5 та 6 Закону введено поняття планових та позапланових перевірок, згідно яких органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Тобто, на момент планової перевірки практично весь товар якісний, а при позаплановому заході можна перевіряти тільки той товар, на який надійшла заява (скарга). Законом також визначено три ступені ризику – всі суб’єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. (залежно від ступеня ризику планові перевірки проводяться відповідно не частіше: ніж 1 раз на рік, раз на 2 роки, раз на три роки).

На сьогодні в Україні половина твердих і плавлених сирів не відповідають стандартам якості. У супермаркетах величезна кількість списань, через те, що продукція (сири) покривається пліснявою – не витримує терміни (задекларовані на упаковці), має специфічний запах, втрачає колір (коли розрізають жовту голівку , а через півгодини вона вже «шматками» і біла). І всім зрозуміло, що це не сир, а сирна продукція і то низькоякісна, хоча за ціною вона поставляється в мережу як сир, а її ціна порою вище ніж у Європі.

Асоціацією щомісячно проводиться моніторинг споживчого ринку, щодо недобросовісних практик замовчування виробниками дійсного складу продукту, умисного повідомлення неправдивої інформації про товар, приписування товару не існуючих властивостей та використання інших прийомів введення споживачів в оману, з метою привабити споживача.

Членами Асоціації за час існування, в торгівельних мережах міст України біло відібрано понад 500 зразків продукції (у тому числі у 2016 році біля 100, 2017 рік – понад 150) для проведення незалежної експертизи (молокопродукти – масло, молоко згущене, сметана, кава, кондитерські вироби, виноробна продукція, овочі, рибні консерви, ковбаси варені, морозиво, сири тверді, олія рослинна та дитячі вироби, в тому числі іграшки). Експертиза/дослідження відібраних зразків проводились в державних центрах досліджень акредитованих та атестованих у відповідності до вимог законодавства України. Вартість зразків та проведення досліджень сплачувались Асоціацією за рахунок членських внесків її членів.

Враховуючи те, що велика кількість споживачів придбає продукти харчування на ринках, ГО «Всеукраїнська асоціація с питань захисту прав споживачів «СПОЖИВЧА ДОВІРА» провела відбір сирів твердих на ринках міста Києва. Відбір проводився у присутності представників «Перший діловий» та ТРК «Київ» на ринках «Демеївський» (Район центрального Автовокзалу – вул. Ізюмська) та «Столичний» (с. Софіївська Борщагівка – Кільцева дорога).

Що купує споживач на київських ринках

Всього було відібрано та перевірено у акредитованої лабораторії 28 зразків:

ВідібраноНе відповідалиВідсоток (%)
Вітчизняні виробники21838
Польща77100
РАЗОМ281554

У більшості досліджених зразків, які не відповідали задекларованим показникам та державному стандарту ДСТУ 6003 «Сири тверді. Загальні технічні умови» виявлено наявність жирів немолочного походження та не відповідність вмісту жиру задекларованому показнику на споживчому маркуванні.

Примітка: Згідно вказаного державного стандарту сири тверді виготовляються із пастеризованого коров’ячого молока з застосуванням молокозсідальних ферментів, заквасок або заквашувальних препаратів. Сир – це білковий молочний продукт, отриманий внаслідок зсідання молочної сировини (молока) під дією молокозсідальних ферментів, закваски (заквашувального препарату), або впливу фізико-хімічних чинників, без повної чи часткової заміни жодної зі складових частин молочної сировини.

Які жири використовуються у виробництві цих продуктів – невідомо, оскільки на маркуванні зазначено, що продукт складається з молока та інших інгредієнтів. Разом з тим у нас на ринку присутні сири з маркуванням, але без вказівки виробника, тобто є склад, є ДСТУ, але хто його зробив, невідомо.

Слід зазначити, що реалізатори, в порушення чинного законодавства, не мали документів щодо якості продукції та товарних чеків. Так на ринку «Деміївський» павільйон №21 (належить ТОВ «Пирятинський сирзавод») відмовив у придбані зразків. А після запиту, – «Чи є документи щодо якості на сир, який хочемо купити?» – закрився.

У деяких реалізаторів сирів були відсутні товарні чеки, писали на бланках цих чеків які ми їм запропонували. А також відсутні штампи, щоб завірити ці чеки, нема документів щодо належності.

На ринку «Волинський» невідомі люди, які представлялися адміністраторами та охороною ринку, створили не можливі для роботи умови, кричали про «замазуху», не давали проводити зйомку та закупати продукцію, вимагали отримання дозволу на роботу від адміністрації ринку, чим порушували ст.25 ЗУ «Про інформацію».

На запит пред’явити документи щодо походження та якості сіру, один з реалізаторів прямо заявив, що сири вироблені в Польщі, але це контрабанда, тому документи відсутні. Про відсутність належного контролю за продажем сирів виробництва Польща свідчить також відсутність маркування на державній мові.

На ринку «Столичний» при придбанні продукції було видано касовий чек на якому замість назви юридичной/фізичной особи-підприємця та адреси розміщення торговельної точки, був лише напис – «об’єкт № 1».

Можна констатувати, що на ринках системно порушуються «Правила продажу продуктів харчування» та інші нормативно-правові акти щодо реалізації продуктів харчування. Наведені факти свідчать не тільки про безвідповідальне ставлення виробників але й адміністрацій ринків до своїх обов’язків.

Дані про проведення досліджень СИРІВ ТВЕРДИХ ТА ПЛАВЛЕНИХ можно подивитись у таблиці ►