На головну Тема дня Що дасть споживачам вступ в дію державного стандарту щодо продуктів харчових згущених...

Що дасть споживачам вступ в дію державного стандарту щодо продуктів харчових згущених з молоком та цукром

1290

Останніми роками на українському споживчому ринку намітилася тенденція зниження попиту на деякі групи молочної продукції. У зв’язку зі зниженням купівельній спроможності населення, виробники шукають способи зменшити собівартість продукції, щоб утримати ціні.

На полицях торговельних мереж все частіше поряд з традиційними молочними продуктами можна бачити дуже схожі з ними продукти, які не мають відповідної харчової цінності, але доступніші за ціною – продукти з невластивими раніше добавками: немолочними жирами, штучними барвниками та іншими інгредієнтами і складниками. При цьому вони реалізуються разом із звичайними молочними продуктами та мають маркетингові назви-запозичення типу: «молочний продукт», «сирний продукт», «сметанка», «сирочок», «згущенка», і іноді незначно відрізняються за ціною.

Зниження доходів українців і, як наслідок. падіння їх купівельної спроможності, змушує споживачів у своєму виборі керуватися лише можливостями своїх гаманців, а не користю, якістю та безпечністю продукції, яку вони споживають.

Так сьогодні деякі молочноконсервні підприємства за власними нормативними документами виробляють згущені продукти, які у своєму складі крім молочних складових також містять рослинні жири та білки, але присвоюють такій продукції коди молочних консервів та різні назви, що фактично суперечить чинним вимогам законодавства щодо групи молочних продуктів.

Наразі на «молочні консерви» поширюються лише  такі державні стандарти :

  • ДСТУ 4274:2003 «Молоко незбиране згущене з цукром. Технічні умови», ДСТУ 6063:2008 «Молоко нежирне згущене з цукром. Технічні умови»,
  • ДСТУ 4275:2003 «Молоко згущене з цукром та какао. Технічні умови»,
  • ДСТУ 7071:2009 «Молоко згущене з цукром та кавою. Технічні умови», ДСТУ 4404:2005 «Молоко згущене стерилізоване в банках. Загальні технічні умови».

Цю продукцію згідно з державним класифікатором (ДК 016-2010) віднесено до коду «15.51.51– Консерви молочні».

Збільшення попиту на «сирні продукти», «молоковмісні консерви» тощо, як на внутрішньому так і зовнішньому ринку, створило передумови для розробки та впровадження нормативного документу національного рівня для продукції, що виробляється за технологією молочних консервів, але не належить до молочних продуктів, і виділено в окремий вид продукції.

Враховуючи європейську та вітчизняну практику у сфері стандартизації молочних продуктів, з метою упорядкування та встановлення номенклатури продукції, до складу якої входить молочна та немолочна сировина, а також вимог до її маркування, було розроблено Державний стандарт України 8728:2017 «Продукти харчові згущені з молоком та цукром. Загальні технічні умови» (код продукції 10.89.19-40.90 «Продукти харчові готові та інші не введені в інші угрупування).

Прийняття ДСТУ 8728:2017 вперше відбулось за пропозицією виробників та зробило можливими диверсифікацію ринків для експорту, усунення технічних бар’єрів у торгівлі та запобігання їх виникнення під час експорту вітчизняної продукції.

Цей стандарт поширюється на продукти харчові згущені з молоком, що виготовляють з нормалізованих сумішей, які містять молоко (не менше 10% за масою), молочну сировину, цукор, білки та/або жири немолочного походження, стабілізатори, з додаванням або без додавання наповнювачів, харчових добавок, ароматизаторів. 

Продукти призначені для безпосереднього вживання в їжу, кулінарних цілей та промислового переробляння.

Сподіваймося, що вступ в дію з 01.01.18 року ДСТУ 8728:2017 дозволить добропорядним виробникам привести у відповідність свою нормативну документацію, щодо виготовлення консервів з молоком, зменшить кількість молочного фальсифікату на ринку України та сприятиме розвитку чесної конкуренції серед виробників

Що до споживачів, то розуміння того, що на полицях магазинів поряд з «згущеним молоком» з’явиться продукція «згущена з молоком», дасть можливість споживачам робити свідомий вибір. Надаючи перевагу той чи інший продукції, споживач буде усвідомлювати, що продукція «згущена з молоком» коштує дешевше, але містить лише 10-15% молочного жиру, а «згущене молоко» складається лише з молочної сировини та цукру.

У свій час стандартизація у сфері виробництва продукції, яка містить жири немолочного походження, здійснювалась за принципом економічної обґрунтованості. Так, було прийнято стандарти:

  • ДСТУ 4445:2005 «Спреди та суміші жирові. Загальні технічні умови»,
  • ДСТУ 4735:2007 «Морозиво з комбінованим складом сировини. Загальні технічні умови»,
  • СОУ 10.8-37-929:2012 «Продукти молоковмісні сирні. Загальні технічні умови»,
  • ДСТУ 4702:2006 «Продукти молочні. Продукт згущений з олією та цукром. Технічні умови»,
  • ДСТУ 4699:2009 «Продукти молочні. Продукт згущений з соєвим екстрактом та цукром. Технічні умови».

Пам’ятайте, що на маркуванні кожного конкретного виду продукту виробник повинен зазначати вміст загального жиру та молока відповідно до рецептури.

Будьте уважними, обирайте якісну та безпечну продукцію!