На головну Тема дня Пальмова олія. Чи потрібна її заборона в Україні

Пальмова олія. Чи потрібна її заборона в Україні

1150
Пальмова олія. Чи потрібна її заборона в Україні

Законопроект про можливу заборону використання пальмової олії в продуктах харчування викликав резонанс серед виробників сільськогосподарської продукції, виробників продуктів харчування і споживачів. Величезна кількість неоднозначної інформації про пальмову олію, суперечки про її користь і потенційну небезпеку постійно підігрівають ці обговорення.

Авторами законопроекту №3871 стали народні депутати від «Радикальної партії». Згідно з висновком профільного Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин цей документ рекомендовано взяти за основу. Автори документа пропонують повністю заборонити застосування пальмової олії в рецептурі будь-яких продуктів (насамперед – це спреди (маргарини), цукерки, шоколадні батончики, сирні продукти і інші, де в рецептурах є тваринні жири), а також хочуть збільшити штрафи для посадових осіб за виготовлення або продаж такої продукції з 1 700 до 3 400 грн. Законопроект про заборону вже включено до порядку денного роботи Ради.

Низка асоціацій харчової промисловості уже заявили про неприпустимість повної заборони пальмової олії, оскільки, на їхню думку, це порушує норми європейських стандартів, де використання цієї олії дозволено. Головне щоб виробники обов’язково позначали на маркуванні про вміст пальмової олії.

Де використовується пальмова олія?

У молочній, кондитерській, олійно-жировій, м’ясній, хлібобулочній промисловості, а також у сфері громадського харчування.

У чому полягає головна причина такої любові вітчизняних виробників харчової продукції до пальмової олії?

Пальмова олія є одним з найпоширеніших замінників натуральних харчових інгредієнтів. Головною причиною її масового застосування в Україні та світі – є ціна. Вона в кілька разів дешевше соняшникової олії та вершкового масла, саме тому ця олію використовують у виробництві продуктів харчування, даючи можливість виробникам отримувати надприбутки. Існують ще і технологічні обґрунтування використання пальмової олії. Пальмова олія дуже зручна у використанні, вона спочатку тверда, що робить її особливо привабливою для кондитерської та хлібопекарської промисловості. Пальмова олія є гарним консервантом, що зберігає властивості продукту тривалий час, свіжість і товарний вигляд, а також збільшує його термін придатності.Технологи вважають, що використання якісної пальмової олії безпечніше ніж використання кондитерських жирів та маргарину, які містять високий рівень транс-жирів. Вміст транс-жирів (штучно синтезованих жирів) у маргаринах в Україні не може перевищувати 8%.

Користь та шкода пальмової олії.

Не треба довго розповідати про користь пальмової олії тому, що вона безумовно є.

Пальмова олія багата на вітаміни А і Е, які мають антиоксидантні властивості, попереджають старіння і корисні для зору. Вітамін Е використовують для профілактики ракових захворювань.

Також вона багата на пальмітинову кислоту.

Найкориснішим є червоне пальмове масло, яке виготовляється в результаті щадної технології виробництва і не втрачає ряд мікроелементів.

Цього не скажеш про рафіновану і дезодоровану пальмові олії, які широко використовуються в харчовій промисловості. Вони не є згубні для організму, але в них набагато менше поживних корисних речовин через переробку.

Експерти уточнюють: пальмова олія буває різною, а її шкода залежить від ступеня термообробки.

Якісна пальмова олія, яка вживається в харчовій промисловості, набагато ближче до натуральних продуктів, на відміну від маргарину, який, мабуть в силу звички, що виникла за тривалий термін його вживання, чомусь гострої критики не викликає.

Розмірковуючи про користь чи шкоду пальмової олії, не можна забувати такий важливий момент, як те, в якому вигляді і навіщо вона використовується.

Якість їстівної пальмової  олії регламентується державним стандартом України 4306:2004 «Олія пальмова. Загальні технічні умови». З’явитися такий документ міг тільки у  разі, якщо на основі наукових досліджень було доведено, що даний продукт в певних кількостях може безпечно застосовуватися для виробництва харчових виробів.

Використання пальмової олії, яка не пройшла попередню ректифікацію, заборонено в харчових цілях у всіх країнах. У такому вигляді вона, так само як і пальмоядрова, є сировиною для виробництва мила, косметики, свічок. І тільки після комплексу технологічних операцій по очищенню: фракціонування, рафінування та доведення до певної кондиції – з неї отримують ту саму пальмову олію, яка в усьому світі стала найбільш використовуваним і дешевим жиром харчової промисловості.

Найчастіше противники пальмової олії розповідають про високий вміст холестерину в ній. Разом з цим, Міністерство сільського господарства США USDA наводить дані, згідно з якими вміст холестерину в пальмовій олії нульовий, як і в інших рослинних оліях. Пальмітинова кислота дійсно може підсилювати вироблення холестерину, але це досить складний процес. Набагато більше холестерину виробляється при стресах, від куріння, поганого екологічного середовища і через відсутність фізичних навантажень.

Всесвітня організація охорони здоров’я дійсно закликає скорочувати споживання жирів, при цьому в рекомендаціях ВООЗ пальмова олія потрапляє в одну групу з такими продуктами, як вершкове масло і вершки, м’ясо, яйця, шоколад і сало. Відзначимо, що ВООЗ не вказує безпечний рівень споживання жирів, як це роблять Європейське агентство з безпеки продуктів харчування (EFSA) і британський регулятор UK COMA Committee. Вони вважають, що безпечний рівень вживання жирних кислот становить 8% від енергоспоживання людини, включаючи алкоголь.

Фахівці EFSA і Об’єднаного експертного комітету з харчових добавок (JECFA) визначили, що при високих температурах (вище 200 °C) при рафінації і смаженні рослинних олій і жирів утворюються шкідливі речовини – глицидилові ефіри і токсичні речовини 2-MCPD і 3-MCPD, здатні привести до мутацій ДНК.

Саме тому JECFA почали розробку нового кодексу практики, в якому будуть викладені чіткі вказівки для виробників і користувачів по скороченню вмісту ефірів 3-MCPD і глицидилових ефірів в рафінованих оліях з ріпаку, соєвих бобів, соняшника, сафлору, волоського горіха і особливо пальмової олії.

Процес спільної участі в цілях розробки майбутнього кодексу практики буде спрямовано на забезпечення виробництва безпечного продукту для захисту здоров’я споживачів і безпечної торгівлі рафінованими оліями. В цей процес уже активно включилася Малайзія, головний постачальник пальмової олії, і вже прийняла ряд заходів щодо зниження 3-MCPD і глицидилових ефірів у виробленій олії. Заявлено, що вже в 2018 році експортована пальмова олія матиме допустимий вміст шкідливих компонентів.

Щодо негативного впливу будь-якої пальмової олії на організм людини, то до цих пір немає науково підтверджених даних про його шкідливий вплив.

Ходять розмови про те, що пальмова олія заборонена в Європі.

Пальмова олія застосовується в харчовій промисловості практично всіх країн світу. Вона широко використовується в європейських країнах, країнах Північної і Південної Америки, в СНД.

Незважаючи на суперечливу інформацію про пальмову олію та її вплив на людський організм, пряму заборону на її застосування в промислових масштабах поки ніхто не вводив. В Європі немає прямої заборони на використання пальмової олії у виробництві продуктів харчування, проте, багато торгових компаній Франції, Німеччини, Іспанії та Італії прийняли рішення скористатися рекомендаціями EFSA і припинили реалізовувати в своїх мережах продукти харчування, що містять пальмову олію. Але це більше рішення сумлінного бізнесу ніж обмеження на рівні держав. Головне – продукти з пальмовою олією обов’язково повинні бути забезпечені попередженням для покупців на маркуванні товарів.

Чи потрібна Україні заборона пальмової олії? Як позначиться заборона пальмової  олії на економіку України?

Безумовно законопроект вигідний селянам й виробникам молочних жирів, які зацікавлені, щоб виробники продуктів харчування купували альтернативу пальмової олії у них. Але необхідно розуміти, що в Україні не вистачить молока, щоб замінити пальмову олію.

За даними Держстату, в Україну в 2017 році ввезено понад 150 тис. тон «пальми» за середньою ціною $700 за тону. Для порівняння, середня ціна за тону вершкового масла становить близько $4000, згідно зі звітом Міністерства сільського господарства США.В Україні виробляють близько 100 тис. тон вершкового масла, для виробництва якого необхідно близько 2 млн. тон молока. Однак виробники масла витрачають на ці цілі всього близько 800 тис. тон молока та активно використовують пальмовий замінник для здешевлення кінцевого продукту. Якщо замінити його на більш дорогу сировину, за прогнозами експертів, ціна на продукти може зрости від 10 до 50% на певні групи товарів.

А ось чесне розкриття складу продукту змусило б деяких виробників знизити ціни на свої товари. Якщо припустити, що товар на 50% складається з пальмової олії, а продається за ціною натуральної молочної продукції, то при публікації даного складу його вартість повинна бути знижена. І якщо врахувати, що рослинний замінник приблизно в кілька разів дешевше тваринного жиру, нова ціна мала б становити приблизно 60% від попередньої.

Також необхідно пам’ятати, що існують окремі категорії – спреди, сирні продукти, в яких пальмову олію замінити неможливо за технологією виробництва. На ці продукти також існують державні стандарти.

Тому обговорення законопроекту про використання пальмової олії можна вважати недоцільним тому, що, по-перше, її використання не обмежено державними стандартами; по-друге, згідно із законом, наші виробники зобов’язані позначати на етикетці не тільки наявність рослинних жирів, але і те, в якому вигляді вони використані: в натуральному чи гідрогенізованому (насиченому), чи є там трансжири; по-трете, використання пальмової олії і так неприпустимо у виробництві традиційної молочної продукції (згідно ДСТУ на кожен вид/групу) товарів), і якщо якісь виробники її використовують – це відвертий фальсифікат; і, по-четверте, введення в дію закону № 2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» надає державі дієвий інструмент для боротьби з фальсифікаторами та порушниками законодавства у сфері виробництва харчової продукції. Можливо, з його допомогою використання пальмової олії стане більш цивілізованим тому, що виробників будуть штрафувати за невідповідність маркування складу продуктів – тобто введення в оману споживача щодо складу продукту.

Треба пам’ятати, що пальмова олія існує в різних консистенціях і фракціях та має різні властивості. Пальмова олія в певній фракції може бути використана тільки для приготування певного продукту харчування, але безвідповідальні виробники часто нехтують цим правилом. Тому необхідно посилити контроль за якістю пальмової олії, яка використовується у продуктах харчування, дійсно варто вказати критерії використання олії, але не заборонити її повністю.

Куликова Олена