На головну Тема дня ОДНА ІКРИНКА, ДВІ ІКРИНКИ

ОДНА ІКРИНКА, ДВІ ІКРИНКИ

271

Ікра – корисний рибний продукт! Звісно нам хотілось, щоб цей продукт частіше потрапляв на стіл споживачів.

У порівнянні з м’ясом риби, в ікрі більше азотистих сполук (білка) і менше води, а мінеральних речовин в ікрі більше, ніж у м’ясі. Серед них переважає фосфор, також є сірка, хлор та калій, магній та натрій. Ікра багата на вітаміни: В12, В1, В2, РР і навіть С. Особливо багато в ній жиророзчинного вітаміну А.

Проте треба пам’ятати, що ікра досить калорійний продукт, тому зловживати нею не можна.

ТЕСТУВАННЯ

Для проведення дослідження було придбано 12 марок червоної ікри. Більшість була придбана в супермаркетах, також для порівняння ми закупили два зразки на базарі та один зразок в інтернет-магазині «ikra365» (https://ikra365.com/products/ikra-krasnaya-silver-bay-140gr). Власне кажучи, ще три зразки мають свій інтернет-магазин, але купили ми їх «наживо». Усі зразки представлені у бляшаних банках.

Продукція була ідентифікована на предмет оригінальності (чи ікра це взагалі), досліджена фізико-хімічним способом на вміст різних консервантів, а також визначено кількість самої ікри в банці.

Майже всі зразки були заявлені як українського виробництва, тобто: ввезено сировину, оброблено та розфасовано тут. Два зразки заявлені як російського та американського виробництва – правда це чи ні абсолютно не важливо, бо обидва зразки виявилися фальсифікатом.

Маркування та упаковка

Традиційно до упаковки червоної ікри в бляшанках претензій не було: на всіх був ключик для зручного розтину, тара рівна, без пошкоджень. Єдине зауваження будо до «Ікорного стандарту» – трохи іржаве пакування.

Лідером зауважень з маркування став зразок «Царська», куплена у Києві на Волинської оптової базі. Зважаючи на все – це контрабанда з Росії, саме тому нічого з того, що має бути на маркуванні за законодавством України, на банці цей ікри немає. Найзагадковіший факт – це наявність маси брутто (тобто з упаковкою) і відсутність маси нетто, тобто самої ікри. Таке ми зустрічаємо вперше!

Також оцінки знижувалися через відсутність інформації про країну походження сировини. Це відноситься і до марки «Veladis», що вказала походження як FAO 67 (це північний схід Тихого океану), але має бути країна, а не просто океан.

Важливо!
Звертаємо увагу покупців на термін зберігання червоної ікри. Він залежить від температурного режиму, тобто ви можете зберігати ікру 12 місяці при мінусовій температурі в особливій зоні холодильника та 6 місяців у холодильнику при температурі від 0 до +5 0С.

 
Лабораторні дослідження

У лабораторіях червону ікру перевірили за такими основними показниками як: ідентифікація рибного походження, реальна маса та як вона співвідноситься до кількості відстою (рідини), наявність та кількість трьох видів консервантів (сорбінова та бензойна кислоти, та уротропін).

Два зразки з 12 не пройшли тест на ідентифікацію, це «Царська» та «Silver Bay». Це звичайний фальсифікат. І якщо «Silver Bay» з інтернет-магазину www.ikra365.com відразу спантеличує своєю ціною в 55 грн. за банку, то 110 грн. за «Царську» все ж таки більше схоже на правду.

Що стосується найпоширеніших і найпопулярніших у виробництві консервантів сорбінової та бензойної кислот, то лише два зразки «Рублівська» та «Veladis» мають суттєве перевищення сорбінової кислоти. Причому перша є в наявності і другий консервант (бензойна кислота) у невеликій кількості.

У «Ікорному стандарті» та «Silver Bay» виявили незаявлену бензойну кислоту у невеликій кількості.

Щодо уротропіну, то тут картина нормативного вакууму триває. Санітарні норми в Україні як документ, у якому було нормовано харчові добавки, скасовано. Орієнтиром безумовно є нормативи ЄС, у яких уротропін використовується ТІЛЬКИ В ОДНОМУ ВИДИ СИРУ. Використання цього консерванту в інших продуктах заборонено. Але ж у нас то заборони немає! Цим і користуються деякі виробники.

Корисно знати!
Консервант уротропін (Е239, він же гексаметилентетрамін) давно застарів і становить небезпеку здоров’ю людини, оскільки здатний розпадатися до формальдегіду (який відповідно може викликати рак).

 
Маса Нетто, з урахуванням допустимого відхилення в 4,5%, не відповідає нормі лише у фальсифікаторів: «Царська» та «Silver Bay». Тобто навіть несправжньої ікри не доклали! Проте ми вирішили, що треба зробити зауваження і тим, хто насипав ікри за абсолютним мінімумом: «Рибкооппродукт», «Ікорний стандарт» та «Рублівська». Крім того, у «Ікорного стандарту» та «Класичного посолу» занадто велика кількість відстою (рідини) – до 20% від самої ікри.

Органолептична оцінка

Багатьох споживачів турбує питання: червона ікра якої риби найкраща? (Посилання на різновиди лососевих риб …) На це питання немає однозначної відповіді, все залежить від особистих смакових переваг. Комусь більше до душі горбуша, а комусь форель. Ікра цієї риби сильно відрізняється:

  • У горбуші (її в тесті більшість) ікринки великі, помаранчевого кольору. Оболонки ікринок не дуже щільні, вони легко лопаються.
  • У форелі ікринки дрібніші, вони майже червоного кольору. Ікра цієї риби має більш щільні оболонки, що є їхньою природною особливістю.

под картинкой: 1 – икра кеты, 2 – икра горбуши, 3 – икра форели, 4 – икра нерки

Незалежно від виду риби, вміст банки не повинен бути схожим на «жижу» (правильне найменування відстій). Ікринки мають бути рівними, цілими, чистими. Допускається невелика кількість «зерен», що лопнули (лопанці). Крім привабливого зовнішнього вигляду важливо, щоб запах та смак були характерними та приємними. Відсутність рибного запаху говорить про її штучне походження!

Більшість зразків своїми органолептичними показниками порадували. Проте є й погані оцінки, так «Царська» та «Silver Bay», зрозуміло, не відповідали заявленій рибі, оскільки є фальсикацією. А ось ікра «Ікорний стандарт» хоч і виявилася справжньою, але заявленій рибі не відповідала, за що й отримав оцінку «погано».

Цікаво знати!
У тілі лосося вміст ікри не перевищує 20% від його маси, частіше становить 10-11%. Крім того, після отримання ястиків ще 20% їх йде у відходи, це сполучна тканина, плівки. Ікра лососевих риб відрізняється тим, що має практично ідеальну круглу форму та 2 оболонки.
У осетрових риб (чорна ікра), ікринки формою схожі на куряче яйце та мають 3 оболонки.

 
Ціна та якість

За результатами тестування чотири торгові марки: «Камчадал», «Спецпосол», «Шаланда» та «Norven» отримали «відмінно», що збігається з їх результатами з органолептики та відсутністю зауважень за фізико-хімічними показниками. У перших трьох невелика перевага по масі, що дуже велика рідкість, зазвичай всі небагато, але не докладають ікру.

Одна ікра «Класичний посол» здобула загальну оцінку «добре», причому знизили ми її якраз за доволі велику різницю між масою Нетто та масою самої ікри. Майже 20% складає заливка або відстій, це забагато. При тому, що банка важить лише 80г.

Ще два зразки: «Рибкооппродукт» та «Північний берег» отримали загальні оцінки «задовільно», що відповідає результатам оцінки органолептики.

«Ікорний стандарт», «Рублівська» та «Veladis» отримали оцінки «погано» в основному через фіз-хімію та масу.

«Царська» та «Silver Bay», зрозуміло, отримали найгірші з можливих оцінок: «дуже погано» – це фальсифікати, тобто взагалі не рибна ікра!

Детально результаті тестування за посиланням: https://test.org.ua/tests/food/603