На головну Тема дня На що звертати увагу при виборі дитячих іграшок. Вимоги законодавства щодо безпечності...

На що звертати увагу при виборі дитячих іграшок. Вимоги законодавства щодо безпечності іграшок

1194

Безпечна іграшка з урахуванням вимог законодавства.

Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві перевіряє дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів при реалізації іграшок на території столиці.

Вимоги до виробників та імпортерів іграшок, до матеріалів з яких вони виготовлені викладено у Державних санітарних правилах і нормах безпеки іграшок та ігор для здоров’я дітей  (ДСанПіН 5.5.6.012-98). Також постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 151 затверджено Технічний регламент безпечності іграшок. Згідно даного Технічного регламенту виробники складають декларацію про відповідність та наносять на продукцію знак відповідності.

«При виборі іграшок споживачі мають право вимагати необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару», – зазначає Ірина Мазепа, начальник відділу контролю у сфері торгівлі Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві. Усі тонкощі вона розповіла споживачам у коментарі журналістам одного з каналів.

Перш за все, слід звертати увагу на належне маркування товару. Відповідно до «Порядку провадження торговельної діяльності та правил торгівельного обслуговування на ринку споживчих товарів» від 15.06.2006 № 833 забороняється продаж товарів, що не мають відповідного маркування та належного товарного вигляду.

Безпосередньо на іграшці, а у разі, коли це неможливо, на її пакуванні, виробником повинно бути вказано інформацію щодо її назви, артикулу, торгівельної марки, вікового призначення, найменування та адреси виробника (якщо це українська продукція) або імпортера (якщо товар іноземного походження). Тобто все те, що дає змогу ідентифікувати товар та його виробника.

Також має бути інструкція з використання, попередження про можливу небезпеку, обов’язково знак-трилисник, який означає відповідність Технічному регламенту безпечності іграшок. Іграшки та ігри, призначені для виконання різних ігрових функцій, повинні мати крім інструкції, схеми користування, надруковані українською мовою (або іноземною з українським перекладом). Там же мають бути надруковані й правила і види обробки іграшок та ігор – миття, чищення, дезінфекція, тощо.

Попереджувальний текст про наявність дрібних деталей в іграшках та іграх для дітей віком до 3-х років повинні друкуватися жирним шрифтом не менше 12 розміру, а саме слово «ПОПЕРЕДЖЕННЯ» виділяється великими літерами.

«Іграшки, що імпортуються, можуть реалізовуватись лише за наявності Декларації про відповідність. І кожен споживач має право вимагати її від продавця. Разом з тим, законодавство України дозволяє повертати неякісні іграшки, як і будь-який інший товар неналежної якості, – звертає увагу Ірина Мазепа. – Винятком згідно додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 р. № 172 є м’які дитячі іграшки та гумові надувні дитячі іграшки. Вони мають ретельно перевірятися до покупки в магазині, оскільки повернути чи обміняти її споживач не має права».

При проведенні планових заходів державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання та відборі зразків на лабораторні дослідження, Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві були виявлені наступні порушення: перевищення вмісту шкідливих речовин: свинцю та навіть кадмію, які становлять небезпеку для дитини та навколишнього середовища; неякісні матеріали; інтенсивність запаху; займистість матеріалу; надмірний звуковий тиск; неякісні збірка та конструкція іграшки; відсутність інструкції; попереджень; вікового зазначення для використання іграшки; адреси імпортера; зареєстрованої торгівельної марки; знаку відповідності.

Разом з тим, зафіксовано випадки продажі підроблених іграшок. Без жодних документів, маркування яких не відповідає вимогам, встановленим законодавством, а споживачу надають інформацію, скопійовану з мережі Інтернет.

«Ознаками підробки можуть стати різкий, неприємний запах. Потрібно також звертати увагу на те, чи є необроблені або погано оброблені краї, чи є іграшка міцною, чи відповідає дитині за віковим призначення. Мають бути наявні документи, які дозволяють ідентифікувати продавця – підприємство чи фізичну особу-підприємця», – зауважує Ірина Мазепа.

М’яконабивні іграшки (ігри), призначені для дітей від народження до 3-х років, повинні реалізовуватися в індивідуальній упаковці, а для споживачів  повинен бути один демонстраційний зразок. При купівлі таких іграшок необхідно звертати увагу на міцність швів, щоб у дитини не було доступу до наповнювача, а також на надійність кріплення пластикових деталей (очей, носів, волосся).

Ляльки, зокрема типу “Барбі” – один із найбільш підроблюваних на ринку товарів, містять надмірну кількість шкідливих речовин – фталатів. Ці фталати можуть завдати шкоди здоров’ю дитини і негативно впливати на її репродуктивну систему.

Небезпеку також можуть становити іграшки з блоками живлення. Якщо у відсіку для батарейок відсутній гвинт, що кріпить кришку, його можна відкрити без використання інструментів, що робить батарейку доступною. У свою чергу, батарейки містять загрозу хімічного впливу на дитину, а металеві кріплення містять надмірну кількість нікелю.

Крім того, небезпечними можуть бути іграшки для плавання і купання, Каучук із цих виробів може містити надмірну кількість нітрозамінів, що можуть викликати онкологічні захворювання при потраплянні на шкіру дитини або при ковтанні.

Ще однією категорією небезпечних іграшок можуть стати «іграшки-антистрес». Рідина всередині таких іграшок може містити надмірну кількість аеробних мезофільних бактерій, стійких до антибіотиків. Це може спричинити розвиток бактеріального сепсису або пневмонії у дітей з ослабленим імунітетом. Слайми, лизуни, пластичні глини, основним компонентом яких є тетраборат натрію – ще одна категорія потенційно небезпечних іграшок. Проковтування або вдихання бору може призвести до хімічного опіку слизових і внутрішніх органів дитини. А тривалий контакт з речовинами, що містяться в таких іграшках, може негативно вплинути на печінку.

Крейда й олівці можуть містити надмірну концентрацію свинцю, який може призвести до важкої і незворотної нейротоксичності, особливо у дітей. Крім того, ароматизовані олівці можуть містити евгенал (фенол), використання якого в олівцях заборонене.

Можуть бути небезпечними й іграшки для немовлят: дрібні деталі можуть легко від’єднуватися від іграшки, що, у свою чергу, може призвести до механічної асфіксії у малюка. А щодо розвивальних музичних іграшок – не контрольований рівень звуку в них може призвести до пошкодження слуху малюка.

У будь-якому випадку, при продажу іграшки споживачу обов’язково має бути наданий розрахунковий документ: товарний або фіскальний чек.

У разі, якщо є сумніви щодо якості іграшок, закликаємо повідомляти Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві за адресою: м. Київ, вул. Некрасовська, 10/8 або направити звернення на е-mail: info@kiev.dpss.gov.ua з підтвердженням свого звернення фактичними матеріалами.