
Ще кілька десятиліть тому вершкове масло вважалося дуже корисним. Сьогодні борці за здоровий спосіб життя не перестають критикувати цей давній продукт, стверджуючи, що вершкове масло шкідливе для організму людини, що від нього слід відмовитися, замінивши його рослинними аналогами. А якщо в додаток до цього зібрати всю інформацію про фальсифікації масла на українському ринку, то навіть віддані прихильники і любителі масла задумаються про його користь і безпеку.
Наскільки обґрунтовані ці твердження? Давайте розбиратися!
Історики стверджують, що технологіям виготовлення масла понад 4500 років. Перші згадки про цей продукт були виявлені на кам’яних табличках Месопотамії (територія сучасного Іраку), на яких був зображений процес виробництва масла. Стародавні єгиптяни навчилися готувати масло близько 4000 років тому, про що свідчить знайдений в одній з гробниць глечик, наповнений маслом.
На європейському континенті масло стало відомо лише в V столітті. Першими європейцями, що освоїли приготування цього продукту, стали ірландці. А згідно з історичними рукописами, норвезькі мореплавці VIII століття, вирушаючи в тривале плавання, брали з собою бочки з маслом.
На Русі навчилися готувати масло в IX столітті. Найякісніше масло виходило з вершків, звідси і пішла назва «вершкове». Цей продукт був досить дорогим, тому постійно вживати його могли лише заможні персони. Більш дешеве «кухонне» масло готували з кислого молока або зі сметани.
Склад і калорійність вершкового масла
Наші предки не дарма були впевнені в користі вершкового масла: продукт, і справді, унікальний. Він містить в своєму складі велику кількість вітаміну А, якого немає ні в одній рослинній олії. 50г вершкового масла поповнює 1/3 щоденної норми вітаміну А, необхідного організму для зору, роботи імунної системи.
Крім того, користь вершкового масла полягає в вітамінах D, K, E, РР, а також всіх вітамінах групи В, що містяться в ньому і відмінно засвоюються організмом в жировому середовищі. Ці вітаміни потрібні людині для зростання кісток, здоров’я зубів, волосся і шкіри, підтримки діяльності нервової системи і репродуктивних органів. Ще в маслі міститься близько 40% мононенасиченої олеїнової кислоти і ще 150 різних жирних кислот, в тому числі 20 незамінних. У складі натурального вершкового масла також містяться білки, вуглеводи, калій, кальцій, залізо, марганець, магній, мідь, фосфор, натрій, цинк.
Дійсно вершкове масло – продукт висококалорійний. В одному грамі продукту міститься 7,29 Ккал. При цьому мало добре засвоюється нашим організмом (близько 95%). А тому, не дивлячись на високий вміст жиру, при помірному споживанні, масло фігурі не зашкодить.
Про що говорить стандарт
В Україні вимоги до якості вершкового масла регламентовані державним стандартом ДСТУ 4399:2005 «Масло вершкове. Технічні умови», згідно з яким цей продукт повинен виготовлятися тільки з коров’ячого молока і/або продуктів його переробки. Під продуктами переробки молока маються на увазі вершки, сухе молоко, маслянка. Це означає, що продукт, який продається в магазині під назвою «масло вершкове», повинен містити тільки молочний жир без рослинних домішок. Дозволяється використання закваски для кисловершкового масла, солі для солоного масла, а також бета-каротину для підфарбовування.
Залежно від масової частки молочного жиру масло поділяється на:
- масло вершкове «екстра» з масовою часткою жиру 80,0-85,0%;
- масло вершкове «селянське» з масовою часткою жиру 72,5-79,9%;
- масло вершкове «бутербродне» з масовою часткою жиру 61,5-72,4%;
- масло «топлене», молочний жир з масовою часткою жиру не менше 99,0%.
Масло може виготовлятися з різною масовою часткою жиру навіть в одній класифікаційній групі. Тому не дивуйтеся, якщо побачите на полицях магазинів масло селянське з жирністю 72,6% або 73,0%.
Крім того, масло поділяють на солодковершкове, що виготовляється з пастеризованих натуральних вершків, і кисловершкове, яке виготовляється з пастеризованих вершків, поквашених чистими культурами молочнокислих бактерій. Обидва види масла можуть виготовлятися з додаванням солі (в кількості не більше 1,0%) – солоне солодковершкове або солоне кисловершкове. Правда, кисловершкове і солоне масло зустрічаються досить рідко. Найбільш популярним і традиційним вважається смак солодковершкового масла.
Користь і шкода вершкового масла
Якщо говорити про користь вершкового масла, зрозуміло, при помірному вживанні, воно корисно при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, вітамін А, що міститься в продукті, загоює дрібні ранки шлунку, і, завдяки «мастилу», хворий шлунок одужує швидше. Олеїнова кислота, що міститься в маслі, допомагає знизити ризик розвитку ракових захворювань. Рекомендована доза – не більше 15 г в день.
Жирні продукти – відмінне джерело енергії, тому вершкове масло корисно жителям країн з холодним кліматом або в зимовий період, так як допомагає зігрітися. Жири, що входять до складу клітин організму, зокрема, що знаходяться в тканинах головного мозку, активно сприяють оновленню клітин. Потрібно обов’язково включати вершкове масло в раціон дітей, так як його брак в їжі веде до зниження розумової активності та успішності в школі. Але не варто забувати про те, що у вершковому маслі міститься велика кількість холестерину, та надмірне споживання продукту може викликати атеросклероз.
Справжню небезпеку становить масло, виготовлене не за технологіею або з поганої сировини. Сьогодні часто під виглядом вершкового масла нам продають ерзац, що містить різні добавки, ароматизатори, емульгатори, барвники. Користь такого продукту сумнівна і вводить в оману споживача.
Результати споживчої експертизи
З метою виявлення наявності немолочних жирів у маслі солодковершковому, фахівці ВГО «Споживча довіра» на постійної основі декілька разів на рік проводять моніторинг продукту, якій реалізується на споживчому ринку Україні.
Так у 2020 році відбір зразків здійснювався тричі: в травні разом з представниками ГО «Асоціація захисту прав споживачів +» у місті Луцьк та Києві, у вересні-жовтні в супермаркетах Києва.
Всього було відібрано 18 зразків, які були переданні для проведення випробувань до лабораторії ДП «Київоблстандартметрологя», яка атестована та акредитована для проведення таких робіт у відповідності із законодавством.
За результатами випробувань виявлено наявність жирів немолочного походження в продукції:
ТОВ «Еней» (Житомирська область)
- Масло солодковршкове селянське, 73% жиру (виготовлено 24.04.20) – 78,99%
- Масло солодковршкове селянське, 73% жиру (виготовлено 28.08.20) – 69,80%
- Масло солодковршкове селянське, 73% жиру (виготовлено 01.11.19) – 69,42%
ПП «Альма Віта» (Тернопільська область)
- Масло солодковершкове селянське «Класик», 73% жиру (виготовлено 19.05.2020) – 76,82%
Про результати випробувань проінформовано виробників, роздрібні мережі в яких купувалося масло, а також зроблено подання до Держпродспоживслужби щодо обману споживачів в частині надання неправдивої інформації про продукцію, що є в обороті на ринку, та Антимонопольного комітету України про недобросовісну підприємницьку практику при виробництві продукції.
За повідомленням Держпродспоживслужби України у виробників, зразки масла яких не відповідали задекларованим показникам, було проведено заходи державного нагляду!
За результатами заходів проведених підрозділами Держпродспоживслужби у ПП «Альма Віта» анульовано експлуатаційний дозвіл, до ТОВ «Еней» винесено припис щодо виявлених недоліків під час перевірки з вимогою усунення невідповідностей у встановлені терміни.
Сумно констатувати, але останній суб’єкт господарювання продовжує системно виробляти фальсифіковану продукцію та обманювати споживачів!
Інформуємо споживачів, що Асоціація продовжує моніторинг відповідності масла вершкового вимогам державних стандартів та задекларованим показникам на маркуванні. Особлива увага буде приділятися відбору та дослідженню зразків продукції тих виробників, продукція яких в попередніх дослідженнях мала негативні результати.
Як вибирати масло
- Купуйте масло в мережах супермаркетів або магазинах, яким ви довіряєте. Не купуйте масло з рук або на ринках. Вибирайте масло перевірених виробників. Шукайте в інтернеті і на нашому сайті результати споживчих експертиз.
- Вивчайте маркування. Справжнє масло не може називатися «маселко», «маслечко», тільки «масло» солодковершкове, кисловершкове, екстра, селянське або бутербродне. Масло – традиційний молочний продукт, в його складі не повинно бути нічого штучного, відновленого, тільки вершки або продукти переробки коров’ячого молока.
- Звертайте увагу на умови зберігання масла в магазині. Масло має зберігатися в морозильних камерах при температурі нижче 18 оС. Пам’ятайте, що при більш високій температурі суттєво скорочується термін зберігання продукту.
- Масло не повинно бути м’яким, а упаковка пошкодженою або деформованою. Деформована продукція свідчить про те, що її неодноразово заморожували і розморожували.
- Термін придатності або дата виготовлення, умови і терміни зберігання, енергетична цінність, назва та адреса виробника – вся ця інформація повинна бути вказана чітко, в доступній для сприйняття формі, шрифт повинен бути контрастним і легко читатися.
- Ціна масла не повинна бути занадто низькою. Пам’ятайте, що для виготовлення 1 кг масла з високою жирністю необхідно близько 30 л молока.
Важливо!
- Дієтологи рекомендують з’їдати по 10 грамів свіжого вершкового масла на день – така кількість знаходиться в межах допустимої калорійності. Але вживати масло потрібно тільки в натуральному вигляді, тому що при смаженні втрачається більше 50% поживних речовин, вітаміни руйнуються, а корисні ненасичені жирні кислоти перетворюються в насичені. Масло менше 82% жирності взагалі не підходить для смаження, тому що є нестійким до високої температури і закипає при 100 °С. Небезпека в канцерогенах, які починають виділятися в маслі після закипання.
- Масло – ніжний продукт, чутливий до світла і сторонніх запахів. Зберігайте масло в щільно закритій маслянці з порцеляну або кераміки з непрозорою кришкою, щоб масло не окислювалося. Пам’ятайте, що сусідство масла з пахучими продуктами, наприклад рибою, неприпустиме. Увібравши сторонні запахи масло може гірчити.
- Якщо купили масло на вагу, розріжте його на шматочки. Один, який буде використаний найближчим часом, помістіть в маслянку, інші приберіть до морозильника.
Споживайте вершкове масло помірно, вибирайте перевірених виробників і будьте здорові!