
Ні, мова йде не про «Снікерс», а про «звичайну» електрику. Безумовно, що винахід способів використання електрики призвів до стрибка людської цивілізації. Але сказати, що людство винайшло саме електрику було б неправильно, адже вистачає прикладів її природного вигляду. Наприклад, блискавки або статична електрика. Але мало бачити, потрібно вміти «приручити» і використовувати саме тоді, коли необхідно.
Побутову електрику люди масово почали використовувати тільки в 19 столітті, але перша батарейка, точніше сказати, пристрій який нагадував звичайну батарейку, була винайдена невідомим генієм ще в Месопотамії за 2000 років до нашої ери. Незалежно від можливості її використання, конструкційно вона батарейка.
Перша батарейка, названа «багдадська батарея». Зберігається в національному музеї Багдаду.
Сьогодні без незалежних джерел струму не обходиться практично нічого. Багато хто думає, наприклад, що садові світильники на сонячних батареях працюють просто від сонця. Насправді туди вбудований акумулятор, який накопичує енергію, завдяки їй лампочки світять у темні часи доби. Більш популярним є використання звичайних батарейок у різних дрібних пристроях: пульти дистанційного керування, ліхтарики, тонометри, годинники, іграшки та багато іншого. Батарейки та акумулятори представлені в найрізноманітніших типорозмірах і різних напруженнях, що дозволяє використовувати їх у багатьох пристроях.
Найпоширенішими є, так звані, «пальчикові» батарейки – це формат АА. Дрібніші батарейки мають формат ААА і в просторіччі звуться «мізинчики». Ще є круглі «таблетки», циліндри в вигляді «бочки» тощо. Єдиним для них є те, що найчастіше це первинні джерела струму і завжди мають постійний струм, на відміну від змінного струму з побутової розетки.
Хімічні джерела енергії поділяються на 2 типи, первинні і вторинні. У первинних джерелах струму (батарейках) процес протікає незворотно. До вторинних джерел струму відносять акумуляторні батареї, з назви яких зрозуміло, що їх можна зарядити повторно, після вичерпання енергії.
ТЕСТУВАННЯ
Існують сольові батарейки, призначені для пристроїв, які споживають мало енергії протягом тривалого часу, наприклад годинник, їх називають «звичайними». Але в даному тестуванні досліджувались лужні батарейки (Alkaline), які призначені для більш енергоємних пристроїв – ліхтарики, сучасні іграшки на дистанційному керуванні. Формфактор для тестування – АА («пальчикові», LR6).
Сьогодні на ринку присутня велика кількість торгових марок, як оригінальних (коли власник марки є виробником) так і приватлейблів (коли власник ТМ замовляє продукцію на якомусь виробництві під своїм брендом).
Було досліджено 7 марок батарейок: «Наша сила», Duracell, GP, Philips, Varta, Energizer, Panasonic.
Маркування та пакування.
У цьому розділі ми оцінюємо доступність інформації для споживачів, наявність попереджувальних написів і символів, захист самої батарейки від випадкового контакту.
Що стосується маркування, глобальною проблемою подібних виробів є те, що інформацію наносять на багатьох мовах дуже дрібним шрифтом. Для осіб старшого віку прочитати інформацію буде майже непереборним завданням. Нажаль символи, які є цілком інтернаціональними і зрозумілими всюди, також наносять настільки дрібно, що іноді зрозуміти, що зображено на маркуванні дуже складно.
Але майже у всіх потрібна інформація на етикетці є. Саме істотне зауваження було лише до Philips – наліпка перекриває інший текст (до того ж якість друку дуже погана), через це прочитати назву постачальника неможливо. Оцінка за маркування знижена до задовільно.
До упаковки особливих зауважень немає.
Технічні (практичні) випробування
Для кожного споживача важливо, щоб куплені батарейки справно виконували свою функцію і працювали якомога довше. Ми дуже умовно розділили енергоспоживачів на два режими навантаження: високий (до 1 А) і середній (до 250 мА). Поділ не має чітких меж, скоріше для орієнтиру, проте навантаження імітувались цілком справжні. Ключовими показниками в цих випробуваннях був час розряду і кількість відданої енергії.
Час розряду. Тут все зрозуміло, чим більше час розряду, тим більше пропрацює батарейка і електроприлад. Природно, що найменшим часом роботи відрізняються високі навантаження.
Віддана енергія. Отримана приладом і віддана батареєю енергія виражається в Джоулях (Дж). Чим більше енергії віддасть батарея, тим краще для користувача (всі отримані дані відображені в таблиці нижче).
Беручи до уваги час розряду, як нам здається, більш вагомим показником є вартість 1 кДж, іншими словами вартість використання. Оскільки переважна частина споживачів не технарі, а гроші рахувати вміють всі, цей показник ми вивели в пріоритет. Саме він найбільше вплинув на загальні оцінки.
І ось тут, напевно, самі наочні цифри: ціна при високому навантаженні коливається від 3,07 грн. («Наша сила») до 8,25 грн. (Energizer). При середньому навантаженні ціна розподілилася від 1,47 грн. («Наша сила») до 3,43 грн. (Panasonic). Як говориться, висновки можете зробити самі.
Внутрішній опір. Цей пункт вимірювань показує, наскільки довго протримається батарейка без роботи (тобто менше втрачає енергії), відповідно має низький саморозряд. Цей показник вимірюється в Ом і чим менше отримана цифра, тим краще.
Для зниження рівня саморозряду, тобто більш тривалого зберігання батарейок, їх можна зберігати в холодильнику. Оскільки знижена температура безпосередньо впливає на вихід енергії. Це кожен споживач може помітити під час роботи акумулятора мобільного телефону на морозі. Тобто для роботи низька температура – погано, а для зберігання – добре.
Первинна напруга. Дані, отримані на початку роботи батарей, тобто яка реальна напруга була в батарейках. Всі зразки заявлені з напругою 1,5 В, але за фактом трохи більше у всіх. Так що зауважень тут не було.
Акумуляторні батареї того ж розміру мають іншу напругу (1,2 В проти 1,5 В в батарейках), тому не завжди годяться для повноцінної заміни.
Ціна і якість
Насправді, в цьому тестуванні немає дійсно поганих батарейок, всі зразки показали непогані результати, але всі вони відрізняються одна від одної.
Як не дивно, але реальним лідером тестування з оцінкою «відмінно», стала менш відома, в порівнянні з іншими, марка джерела живлення – «Наша сила» (в обох режимах показавши прекрасні результати).
Другим відмінником більш передбачувано стала батарейка Duracell.
Ще три продукти (GP, Philips і Varta) отримали загальні оцінки «добре».
Дві батарейки Energizer і Panasonic отримали загальні оцінки «задовільно».
Результати дослідження ви можете подивитися, перейшовши за посиланням: https://test.org.ua/tests/manufactured-goods/594