На головну Тема дня Дослідження плавленого сиру

Дослідження плавленого сиру

2263

Щоб зробити правильний вибір, споживач повинен бути уважним!

Сьогодні ми познайомимо наших читачів з результатами досліджень плавлених сирів українського виробництва, на що необхідно звертати увагу, купуючи плавлений сир, а також розповімо на які хитрощі йдуть виробники і продавці.

Згідно ДСТУ 4635:2006 «Сири плавлені. Технічні умови» сировиною для виготовлення плавлених сирів є:

 • різноманітні молочні продукти: сири тверді, сир, сухе молоко і сироватка, масло вершкове, молочний білок;
 • солі-плавителі, за рахунок яких і відбувається процес плавлення, в результаті чого сир набуває характерного смаку і консистенції;
 • стабілізатори, їх вводять, щоб надати необхідну консистенцію – від пастоподібної до скибкової, придатної для нарізання.

Робимо висновок! Плавлений сир – молочний продукт! Вміст в ньому жирів немолочного походження не допускається!

Згідно з вимогами ДСТУ 4635:2006, використання консервантів не заборонено, але про це необхідно інформувати споживача, відзначаючи це на етикетці в складі продукту! Іншими словами, якщо консерванти на маркуванні не вказані, споживач повинен бути впевнений, що їх там немає!

На жаль дослідження показало, що виробники продовжують обманювати споживачів!

Так в сирі плавленому «Вершковий», 45% жиру, ТМ «ХІТ продукт», ТОВ «Кіровоградпродсервіс» виявлено:

Жири немолочного походження – 20,96%
Консерванти, які не вказані на маркуванні:
 • сорбінова кислота – 272,91мг/кг
 • бензойна кислота – 171,19 мг/кг

Правила покупки

 • При покупці саме плавленого сиру слід уважно читати етикетку і уникати придбання плавлених сирних продуктів. Пам’ятаємо, що на лицьовій стороні може бути тільки логотип, а вказівка найменування – дрібними буквами десь збоку. Шукаємо на етикетці слова «плавлений сир»!
 • Інгредієнти повинні бути тільки молочні, без додавання рослинних жирів і білка. Пам’ятаємо, що наявності у складі плавильних солей (цитрати і фосфати), вимагає технологія. А ось додавання барвників і синтетичних ароматизаторів зовсім не обов’язково, можна знайти продукт, де їх менше. Чим довше і складніше склад плавленого сиру, тим продукт об’єктивно гірше.
 • Звертаємо увагу на строк придатності.
 • Якщо сир в пластиковій упаковці, потрібно перевірити щоб вона була маркована PP (поліліпропілен), саме вона призначена для харчових продуктів.
 • Оптимальна температура зберігання плавленого сиру +3 градуси, тобто сир не з холодильника купувати не варто.
 • Упаковка плавленого сиру не повинна бути пошкоджена або деформована. Деформація упаковки може говорити про недостатність охолодження сиру після плавлення і порушення технологічного процесу в цілому.

Колір. Вид. Смак.

Колір якісного сиру не дуже яскравий – від білого до жовтуватого. Занадто жовтий відтінок говорить про застосування барвників. Який саме використовували барвник, ви побачите в складі. Найбезпечніший, натуральний – це, звичайно, каротин, отриманий із моркви.

Вид. Поверхня плавленого сиру повинна бути блискучою і гладкою. Консистенція пастоподібного плавленого сиру – ніжна й еластична, сир не повинен стікати з ножа. Зайва плинність може свідчити про те, що виробник перевищив дози солей-плавителів. А ось консистенція сиру (ковбасного) повинна бути пружною і еластичною. Сир не повинен ламатися і кришитися. Шматочки повинні бути рівними і тримати форму. Якщо при нарізці сир прилипає до ножа, є висока ймовірність, що виробник додав рослинні жири.

Смак. Якщо ви спробували плавлений сир і відчули гіркий, кислий чи неприємний присмак, краще не їжте такий продукт, це небезпечно. Якщо термін придатності та умови зберігання в нормі, можна використовувати цей сир в кулінарії (зварити з ним усіма улюблений супчик, приготувати соус для м’яса або спагеті тощо).

Якщо ви віддаєте перевагу плавленому сиру з наповнювачем, то краще робити вибір на користь сиру з одним інгредієнтом, без додаткових складових. Наприклад, з грибами або шинкою. Бо чим більше інгредієнтний склад, тим більше потрібно використовувати харчових добавок для збереження продукту.

Важливо! Після того як ви відкрили упаковку з сиром, зберігати його можна тільки в холодильнику! Якщо виробник не вказав на упаковці, скільки зберігати продукт в холодильнику, радимо використовувати його протягом 3-5 діб, не більше.

І ще кілька зауважень…

На жаль, єдиного стандарту по вазі однієї пачки плавленого сирка не існує, хоча візуально зрозуміти це досить складно. Саме тому рекомендуємо звертати увагу на вагу пачки і ціну сиру за кілограм. Вага плавленого сирка в фользі може коливатися від 70г до 90г, тому орієнтуватися слід на ціну за 1кг, а не за одиницю (пачку) продукту.

Загальним недоліком майже всіх виробників є спосіб нанесення інформації на маркування. Шрифт дуже дрібний, важкодоступний для читання, до того ж може бути не контрастним і зливатися з фоном, що заважає споживачеві отримати доступ до інформації про продукт!

Більше інформації про дослідження плавленого сиру, за посиланням: https://vgo-dovira.org/sir.html