На головну Тема дня Держпродспоживслужба розробляє внутрішній план заходів боротьби зі стійкістю до антибіотиків

Держпродспоживслужба розробляє внутрішній план заходів боротьби зі стійкістю до антибіотиків

236
Держпродспоживслужба розробляє план заходів боротьби зі стійкістю до антибіотиків

На виконання Національного плану дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів, прийнятого Урядом 6 березня поточного року, Держпродспоживслужба розпочала роботу над розробкою власного відомчого плану боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Про це повідомив Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа під час зустрічі в рамках проекту «Зміцнення національного потенціалу для подолання ризиків антимікробної резистентності», організованої Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО).

За його словами, антибіотики залишаються основними лікарськими засобами боротьби з бактеріальними інфекціями у ветеринарній медицині. Саме тому стійкість до протимікробних препаратів є однією з найбільш серйозних загроз як для здоров’я людей, так і у ветеринарній медицині. Затвердження так званої національної дорожньої карти у цій сфері сприятиме більш раціональному використанню протимікробних препаратів у медицині, ветеринарній медицині, харчовій промисловості відповідно до кращих світових практик.

Володимир Лапа зазначив, що у Держпродспоживслужбі створено робочу групу з розгляду питань, пов’язаних із антимікробною резистентністю та розробляються заходи, які будуть враховані при розробці та впровадженні внутрішнього плану заходів боротьби із стійкістю мікроорганізмів до протимікробних препаратів та розсудливого застосування протимікробних препаратів у ветеринарній медицині.

В Україні питання обігу антимікробних засобів у тваринництві регулюється Законом «Про ветеринарну медицину» та підзаконними документами, які встановлюють порядки реєстрації ветеринарних препаратів, ліцензування виробництва ветеринарних препаратів, правила продажу ветеринарних препаратів, вимоги до ветеринарних аптек. Проте реалізація ветеринарних препаратів в Україні є діяльністю, яка не ліцензується та відноситься до низького ступеня ризику, що призводить до низького рівня контрольованості.

Зараз ведеться робота над новою редакцією закону «Про ветеринарну медицину». Також Держпродспоживслужба працює над удосконаленням правил реалізації ветеринарних медикаментів і препаратів, які б передбачали реєстрацію усіх аптечних закладів ветеринарної медицини та створення реєстру аптечних закладів ветеринарної медицини.

«Такі заходи дозволять забезпечити належний контроль та нагляд за дотриманням аптеками правил та вимог при зберіганні, транспортуванні та реалізації ветеринарних препаратів. Також це врегулює порядок ведення записів продажу антимікробних препаратів та засобів без оцінки доцільності, чутливості, без рецепту лікаря ветеринарної медицини власникам тварин незалежно від форми власності щодо застосування лікувальних засобів та кормів», – наголосив Володимир Лапа.

За його словами, зараз в Україні діє програма державного моніторингу залишків ветеринарних препаратів та забруднювачів у живих тваринах і необроблених харчових продуктах тваринного походження.

Разом з цим, Держпродспоживслужба планує посилити моніторинг за резистентністю мікроорганізмів до антибіотиків та забезпечити спроможність лабораторій у цьому напрямку. «Зараз ведеться робота над впровадженням єдиної лабораторної бази відповідних досліджень, яка має запрацювати до кінця поточного року», – повідомив він.

Крім розробки необхідно законодавчої бази, на переконання Голови Держпродспоживслужби, надзвичайною є робота Служби щодо належного рівня поінформованості населення щодо ризиків використання антибіотиків.

Володимир Лапа закликав експертів ФАО та профільні бізнес-асоціації долучатися до цієї роботи Держпродспоживслужби та вносити свої пропозиції у питаннях удосконалення заходів боротьби зі стійкістю до антибіотиків у ветеринарії.