
Іграшки допомагають дитині гармонійно розвиватися, відкривати та пізнавати навколишній світ, відтворюючи реальні та уявні предмети та образи. Іграшки сприяють розвитку мислення, пам’яті, мови, емоцій, а також естетичному та фізичному розвитку дитини. Безумовно, що іграшки – це атрибут дитинства, саме тому тому дуже важливо, щоб вони були якісними та безпечними.
Безліч різноманітних розкладок, магазинчиків та кіосків кожного дня пропонують різноманітні іграшки, ігри та розвиваючі цікавинки для батьків дітей різного віку. Майже на кожному кроці і за дуже низькими цінами. Але цей величезний асортимент не про безпечність використання, не про відсутність ризику для здоров’я та життя дитини, не про наявність сертифікату якості, про який в цих випадках взагалі не йдеться.
На жаль схожу ситуацію можна спостерігати і з пропозицією іграшок на різних інтернет-платформах, на сторінках соціальних мереж та напівлегальних інтернет-магазинах.
Крім небезпечних речовин, неякісні та контрафактні іграшки містять деталі та елементи, які є небезпечними та призводять до отримання травм дітьми різного віку.
Розповсюджені наслідки, від яких страждають діти граючи з неякісною іграшкою:
- алергічні реакції (місцеві та загальні, включаючи набряк Квінке);
- травми різного ступеня тяжкості (очей, рота, пальців та кистей рук, внутрішніх органів);
- хімічні отруєння та опіки;
- електротравми;
- інвалідність.
Всі ці наслідки без жодної копійки компенсації для маленького українського споживача.
На що необхідно звертати увагу обираючи та купуючи іграшки чи ігри? Як уникнути ризиків для здоров’я дитини та наслідків?
Перш ніж робити свій вибір і купувати іграшку, обов’язково перевірте:
- наявність знаку відповідності технічному регламенту України – «трилисник» у незамкненому колі;
- повну назву та адресу виробника;
- повну назву та адресу імпортера/уповноваженого представника (якщо товар вироблено не в Україні);
- тип іграшки;
- назву іграшки;
- артикул іграшки;
- дату виготовлення іграшки;
- номер партії;
- термін придатності;
- вікові обмеження іграшки;
- особливості використання;
- інструкцію з використання (українською мовою);
- особливості догляду та зберігання;
- термін експлуатації.
Всі перелічені пункти є вимогами діючого законодавства України та мають виконуватись всіма учасниками ринку іграшок. Також зауважимо, що наявність вказаної точної адреси імпортера або постачальника та його контактного номеру телефону, є обов’язковою для того, щоб його можна було оперативно знайти (зв’язатись з ним) у разі необхідності.
Крім того, відсутність інформації українською мовою каже про те, що цей товар не має необхідної документації, шлях його потрапляння в країну не відомий. В цьому випадку краще розглянути інший варіант, щоб не придбати неякісну іграшку дитині.
Так, це трохи займає часу та потребує додаткової уваги, але ці зусилля потім будуть з надлишком вам компенсовані безпечною та цікавою грою вашої дитини.
Також, обираючи іграшку, пам’ятайте, що наше основне завдання – уникнути ризикiв та небезпеки під час придбання або під час гри дитини, тому:
- яскраві кольори – висока ймовірність токсичності фарби;
- різкий, неприємний запах – привід змінити свій вибір;
- сколи, подряпини та інші пошкодження на виробі – ознаки неякісної/небезпечної іграшки!
Обираючи якісну та безпечну іграшку з усіма необхідними документами, придбану у магазині, ви тим самим підтримуєте та заохочуєте виробників і продавців надійних та перевірених іграшок продовжувати свою діяльність. Для цього не треба чогось чекати. Усвідомлено та уважно робити свій вибір, тут і зараз, купуючи своїм дітям лише якісні іграшки. Не важливо де саме дитина буде грати вдома, у дитячому садку чи в ігровій кімнаті. Головне безпека дитини.
Коли неприємностей все ж таки уникнути не вдалося – не чекайте, поки у дитини «само пройде». Алергія, набряклість або кашель від контакту з іграшкою сумнівної якості – це загроза здоров’ю дитини. Звертайтеся до лікарів своєчасно та не займайтеся самолікуванням.
Також варто пам’ятати, що діти завжди залишаються дітьми, а ми дорослі, відповідальні за їх безпеку. Іграшки та ігри мають бути безпечними для дітей будь-якого віку.
Матеріал підготувала УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ІНДУСТРІЇ ІГРАШОК