На головну Цікаво знати Шляхи стабілізації ситуації на споживчому ринку продовольчих товарів

Шляхи стабілізації ситуації на споживчому ринку продовольчих товарів

209
ПОДІЛИТИСЯ

Як стабілізувати ціни на основні продукти харчування? Як забезпечити наявність у торговельних мережах продовольчих товарів першої необхідності за доступними для більшості людей цінами і зберегти при цьому вітчизняне виробництво?

Ці та інші питання обговорювалися 5 березня спеціалістами у сфері захисту прав споживачів та ціноутворення на засіданні “круглого столу”, організованому Головою ГО “Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів” Іриною Кравченко спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань економічної політики.

Те, що ці питання потребують врегулювання, безперечно. Але рецепт для їх вирішення непростий. Різкі коливання валютного курсу, галопуюче здешевлення гривні, висока інфляція, зменшення доходів українців – всі ці чинники призвели до стрімкого зменшення купівельної спроможності громадян. Значна частина населення вже відмовилася від деяких продуктів, які ще незначний час тому були звичними на столах. Але ж хіба можна відмовитися від хліба, молока та молочних продуктів, рослинної олії, від м’яса птиці, борошна, цукру? Водночас, лише за останній місяць, ціни на ці товари у торговельних мережах суттєво зросли, а поняття “соціальні” продукти, тобто продовольчі товари першої необхідності, за доступними для більшості пенсіонерів та інших людей з незначними доходами цінами взагалі зникає.

Коло замикається: посилаючись на об’єктивні економічні умови, виробники збільшують відпускні ціни для реалізаторів, магазини, виставляючи на власних полицях, встановлюють до них надбавки, а покупці вимушені відмовлятися від найнебхідніших продуктів, які або суттєво здорожчали, або через ажіотаж на ринку взагалі зникають з продажу.

“Зрозуміло, – підкреслює Ірина Кравченко, – ми маємо підходити до врегулювання цієї проблеми дуже виважено. Потрібна скоординована політика, щоб на рівні держави забезпечити умови, за яких і українське виробництво буде збережено, і роздрібна торгівля працюватиме стабільно. І, що головне, люди будуть забезпечені необхідними для життя продуктами харчування належної якості”.

Саме тому для цієї роботи залучений підкомітет з питань цін, тарифів та ціноутворення парламентського Комітету з питань економічної політики. Разом з його Головою Геннадієм Чекітою, асоціаціями українських виробників соціально важливих продуктів харчування, галузевими експертами ГО “Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів” виробляє комплекс заходів щодо стабілізації ситуації на споживчому ринку продовольчих товарів.

“Вже сьогодні ми готові запропонувати важелі державного регулювання і в законодавчому, і в нормативно-правовому полі. Головне – політична воля Верховної Ради та Кабінету Міністрів прийняти наші пропозиції і досягти спільного результату, потрібного мільйонам українців, аби ринок продовольчих товарів першої необхідності був належним чином забезпечений”, – зазначає Ірина Кравченко.